Yüze Fondöten Nasıl Sürülür?

Paylaş

Kadınların makyaj yaparken en seçici olduğu makyaj malzemesi fondötendir. Güzel ve başarılı bir makyaj yapayım derken yanlış fondöten seçimi ile makyajınız kötü bir görünüme ulaşmanıza neden olabilir. Kusursuz olayım derken, cildinizin daha kusurlu görüntüye sahip olmasına yol açabilirsiniz. Bu nedenle, cildinizi iyi tanımalı ve kendinize en uygun fondöteni seçmelisiniz.
Eğer kendiniz için en doğru fondöteni seçtiyseniz doğru adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

Fondöten Nasıl Kullanılır?

  • Öncelikle, cildinizi ölü derilerden arındırmış olmak için çok iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Yüzünüzü suyla yıkamak dışında, makyaj öncesi peeling yaparsanız makyajınız daha kusursuz olacaktır.
  • Cildinizin temizlenmesini sağladıktan sonra durulayıp hemen nemlendirmelisiniz. Makyaj öncesi nemlendirici sürmek cildinizin ışıldamasını sağlayacaktır.
  • Cildinizi temizleyip nemlendirdiğinize göre fondötenle makyaja başlayabilirsiniz. Doğru fondöten elinizde ise sıra, fondöteni cildinize nasıl uygulayacağınıza geldi. Fondöten sürmenin 3 yolu vardır; süngerle, fırçayla ve parmakla. En sağlıklı olanı sünger ya da fırça kullanmaktır çünkü bu sayede fondöten cildinizi eşit dağılacak.
  • Kadınlar arasında, ne kadar çok fondöten sürersem kusurlarım o kadar çok kapanır şeklinde bir algı vardır ama bu algının bir gerçekliği yoktur, aksine tam tersidir. Ne kadar çok fondöten sürerseniz cildinizi o kadar kötü gözükecektir. Bu nedenle, az fondöten kullanmaya gayret edin. Az fondöten kullanmak için; bir miktar elinizin üst kısmına fondöteni dökün ve azar azar benekler halinde alnınıza, yanaklarınıza çenenize sürün ve sünger/fırça yardımı ile yayın. Gerek duyarsanız tekrar azar azar ilave edebilirsiniz.
  • Cildi fondötenleme işlemi bitti fakat makyajınız henüz bitmedi. Fondöten kalıcılığını arttırmak, akmasını ve bulaşmasını engellemek için mutlaka bir sabitleme yapmalısınız. Bu sabitleme işlemini ise sabitleyici pudra kullanarak yapmalısınız.

Fondöten Çeşitleri

Doğru makyajın başlangıcı doğru fondöten seçmektir. İsterse dünyanın en kaliteli fondöteni olsun, eğer o fondöten sizin cilt tipinize uygun değil ise bir hiçtir, siz kusursuzluğu amaçlarken kusurlarınızın daha çok belirgin olmasına yol açabilirsiniz. Bu nedenle; eğer yağlı bir cilt sahibi iseniz cilde parlaklık ve ıslak bir görüntü veren fondötenlerden uzak durmalısınız, bunun yerine mat fondötenleri tercih etmelisiniz. Ya da tam tersi olarak; eğer kuru bir cildiniz var ise içinde nemlendirici özelliği olan parlak fondötenleri tercih etmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir