Takma Kirpik Nasıl Temizlenir?

Paylaş

Kirpikler, gözlerimizi ön plana çıkartan yüzümüzün en önemli ayrıntısıdır. Bazı kişiler bu konuda doğuştan şanslı iken bazılarında durum o kadar da şanslı değildir. Uzun ve sık dokulu kirpik yapısına sahip olan kadınların sadece bir maskara yardımı ile göz makyajları tamamlanırken, kısa ve seyrek dokulu kirpik yapısına sahip olan kadınların daha keskin ve etkileyici bakışlar için protez kirpik kullanması gerekmektedir. Bu protez kirpiklerin de çeşitleri mevcuttur, kimisi uzun süreli, çıkmayan ve güzellik merkezlerinde uygulanan kirpikleri tercih ederken kimisi de kısa vadeli, evde uygulanabilir, kullan at kirpikleri kullanmayı tercih etmektedir. Bu yazıda, evde kullanıma uygun kirpiklerden bahsedeceğiz.

Takma Kirpik Temizleme

  • Kirpiklerinizi göz makyajı temizliğinde kullanılan jeller ile temizleyecekseniz; küçük bir kaba göz temizleyici jelinizden ya da sıvınızdan dökün ve kısa bir süre bekletin. Bir süre bekledikten sonra çıkarttığınız kirpiklerin üzerinde kalan yapıştırıcıları hafif dokunuşlarla temizleyin ve kirpikleri kurumaya bırakın.
  • Kirpiklerinizi bebek şampuanı ile temizleyecekseniz; bir miktar bebek şampuanını az bir su ile karıştırın ve kirpiklerinizi bu karışımın içine koyup 2 yada 3 dakika bekletin. Kirpiklerinizi bu karışımdan çıkarttıktan sonra, üzerinde kalan yapışkan maddeyi bir cımbız ya da kulak çöpü yardımı ile hafif dokunuşlarla temizleyin, kurumaya bırakın.
  • Kirpiklerinizi badem yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı vb. yağlar ile temizleyecekseniz; Kirpiklerinizi bir kağıt havlu üzerine yerleştirin.  Bir kulak çöpü yardımı ile kirpiklerin yapışkanlı kısmına bu yağlardan birini sürün ve bir süre bekletin. Bu yağlar, yapışkanların kirpiklerden ayrılmasını kolaylaştıracaktır. Daha sonra bir cımbız yardımı ile ya da kulak çöpünü hafif dokunuşlarla sürterek, yapışkanları kirpiklerden ayırın.
  • Kirpiklerinizi alkol ile temizleyecekseniz; kirpiklerinizi bir miktar alkolün içine yerleştirin ve bekletin. Daha sonra kulak çöpü ile yapışkanlı kısımları kirpikten ayırın ve kurumaya bırakın.

Takma Kirpikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takma kirpik kullanırken daima elleriniz temiz olmalıdır.

Takma kirpikleri, göz çevrenize yerleştirmek için mutlaka bir aparat ya da cımbız kullanın.

Hazır takma kirpiklerin gözlerinize uygun olması için, uzun ise kesin ve bu kesme işlemini kirpiğin sonundan yapın.

Uzun saatler takma kirpik kullanmayın, bu kirpik diplerinizin tahriş olmasına hatta enfeksiyona yol açabilir.

Takma kirpik yapıştırıcısı dışında hiçbir yapıştırıcı çeşidini kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir