Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir

Paylaş

Siyah noktalar; gözenekler cildin doğal yağı,bakteriler ve ölü hücrelerle tıkandığı zaman oluşur. Siyah noktalar cildi temizlenmemiş gibi göstermesine karşın, gözenekler açıldığında içindeki maddeye havaya maruz kalır ve okside olur. Bunun sonucunda siyah görünür. Burundaki gözenekler, yağlanmaya çok müsaittir,bunun sonucunda siyah noktaların en yaygın olduğu bölgedir. Çoğu durumda, siyah noktalar doğru bir bakım ile hızlıca temizlenebilir.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir

1.Adım

Yüzünüzü yumuşak bir temizleyici ile, günlük olarak sabah ve yatmadan önce toplamda iki kez yıkayın. Etiketi okuyun ve “komedojenik değildir” yazısını gördüğünüzden emin olun. (Bunun anlamı; temizleyicinin gözenekleri tıkamayan cinste olduğudur.) Ayrıca içeriğin alkol veya esans gibi sert maddelerden oluşmamasına dikkat edin.

2. Adım

Parmaklarınızla yüzünüzü ılık suyla nazikçe ovun ve ardından yüzünüze su çarparak durulanın. Sert havlulardan sakının. Çünkü cilt tahriş olabilir, bu da siyah noktaların daha da kötüleşmesine neden olur. Yüzünüzü asla sıcak suyla yıkamayın.

3. Adım

Yüzünüzü havanın kurutmasına bırakın ya da yumuşak bir bezle nazikçe kurulayın.

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir

4. Adım

Benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren, gözenekleri açan, yağlı ciltleri kurutan, bakterileri öldüren ve iltihaplanmayı engelleyen reçetesiz ürünlerden alabilirsiniz. Tahriş, kızarıklık ya da hafif derecede yanma olurken, düşük konsantreli bir ürünle başlayın. Sadece sivilceden etkilenmiş bölgeye uygulayın; yağlı ciltler ve sivilceye eğilimli ciltler için olan ürünler,cildi kurutup peeling etkisi yaptığı için en iyi olanlardır. Ya da bakterileri öldüren ve ciltteki yağı dengeleyen, çay ağacı yağını da alternatif olarak kullanabilirsiniz.

5. Adım

Cildi temizlemek için makyaj yapın ve yatmadan önce makyajınızı temizleyin. Yağ içermeyen ve komedojenik olmayan allıklar ve malzemeler kullanın. Eğer mümkünse allık ve bu tür malzemeler kullanmayın. Sivilce ve siyah noktaları kötüleştiren mineral bazlı pudralardan sakının.

Burundaki siyah noktalara çözüm

Burundaki siyah noktalara çözüm

6. Adım

Hava nasıl olursa olsun ya da hangi mevsimde olursanız olun yağ içermeyen ve komedojenik olmayan güneş kremleri kullanın. Uzun vadede cildinize zarar verecek bronzlaşma seanslarını, ya da parlak güneş altında bronzlaşmak için kalmayı asla denemeyin.

Uyarılar

  • Kızıl, tahriş olmuş ya da güneş yanığı olmuş bir cildiniz varsa, asla benzoil peroksit ya da salisilik asit içerikli ürünler kullanmayın.

İpuçları

  • 2 ya da 3 ay boyunca sivilcenizin şiddeti devam ediyorsa ya da siyah noktalarda bir gerileme yoksa, doktorunuza başvurun.
  • Yüzünüze dokunmaktan kaçının. Çünkü parmaklarınızdaki yağ, daha çok bakteri yayar ve siyah nokta oluşumunu artırır.
  • Siyah noktaları sıkmak ya da patlatmak, cildi tahriş eder, siyah noktaları daha kötü bir hale getirir ve kalıcı izlere sebep olabilir.

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir