Sivilce ve İzleri Yok Eden Maske Tarifleri

Paylaş

Sivilceden muzdarip olan birçok insan, kendileri için en iyi olduğunu düşündükleri çeşitli tedavi yollarına başvurmuşlardır. Cilt sorununuz için alternatif yollar arıyorsanız,size anlatacağımız doğal reçeteleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Fakat şunu unutmayın ki; önereceğimiz çözümler tıbbi bir kesinlik değeri taşımamakla birlikte, sizin için işe yarar olmayabilir!

Sivilce ve İzleri Yok Eden Maske Tarifleri

Sivilce ve İzleri Yok Eden Maske Tarifleri

Evde Uygulanabilecek Doğal Cilt Maskeleri

Soğuk su kullanın: Geniş bir kaba, yaklaşık 5 litre su doldurun.Bu suyu derin dondurucuda 2 saat kadar bekletin.Daha sonra soğumuş olan bu suya beşer saniye, toplamda beş defa yüzünüzü daldırın. Bu yöntemi günde birkaç defa uygulayabilirsiniz.

Sabun karışımı yapın: Küçük bir kaba 1 kalıp sabun koyun. Bir fincan kaynamış suyu bu kaba dökün. Daha sonra içindeki sabun eriyene kadar, kabı 2-3 saat kapalı bir şekilde muhafaza edin. Yüzünüzü normal bir şekilde yıkayın, yüzünüzün kuru ve yağsız olmasına dikkat edin. Ardından karışımı yüzünüze bolca sürün ve karışımın yüzünüzde kurumasını bekleyin. Son olarak bir makyaj süngeriyle (Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır) , yüzünüzü nazikçe temizleyin. Bu uygulamayı günde en fazla 1 ya da 2 defa uygulayın çünkü sabun yüzünüzün kurumasına ve derinin soyulmasına yol açabilir.

Aspirin Maskesi

Aspirin Maskesi

Aspirin Maskesi: Bir tablet aspirini iyice ezerek,bir çorba kaşığı kadar nemlendirici ile karıştırın ve yüzünüze sürün. 3-5 dakika kadar bekledikten sonra, yüzünüzü durulayın.

Kabartma tozu maskesi: Su ve kabartma tozunu,yoğun ve kremsi bir karışım elde edinceye dek karıştırın. Bu karışımı sadece sivilce üzerine uygulayın aksi takdirde kabartma tozu yüzünüzün kurumasına ve sivilcelerin daha kötü bir hal almasına neden olur. Dairesel hareketlerle kremi cildinize iyice yedirin böylece kremin gözeneklere iyice nüfuz etmesini sağlarsınız. 10 dakika kadar bekledikten sonra,buzlu su içinde beklettiğiniz küçük bir havlu ile yüzünüzü temizleyin.

  • Bu uygulamayı günde 1-2 defa tekrarlayın!
  • Bütün sivilcelerde işe yaramayabilir. Cilt yağlanabilir ve sivilceler daha kötü bir hal alabilir. Bu yüzden bu uygulamayı önce, cildinizin küçük bir kısmında deneyin.
Sivilcelere şap sürün

Sivilcelere şap sürün

Sivilcelere şap sürün. Potasyum şapı, bazı büyük marketlerin baharat reyonunda bulabilirsiniz. Yaygın olarak doğal bir deodorant gibi kullanılan ve kanamayı durdurucu özelliklere sahip olan şap, aynı zamanda antiseptiktir ve dokulardaki kan dolaşımını yavaşlatır. Toz şeklinde olan şap yerine,kalıp olanını tercih edin.Toz halindeki şap,biraz daha tahriş edici olabilir. Sadece sivilceli bölgelere nazikçe uygulayın ve cildinizi tahriş etmekten kaçının.

Çay ağacı yağı kullanın. Çay ağacı yağı, anti bakteriyel ve mantar önleyici özellikleri ile sivilce tedavisinde etkisini yumuşak bir şekilde göstermektedir. Çay ağacı yağı ve benzoil peroksit maddesinin etkilerinin karşılaştırıldığı bir çalışmada, çay ağacı yağının sivilcelerle ve çeşitli cilt lezyonlarıyla mücadelede çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Benzoil peroksit daha hızlı etki gösterse de, çay ağacı yağı, hastalar üzerinde daha az yan etkiye sebep olmuştur.

Şili biberi

Şili biberi

Şili biberi deneyin! Kulağa tuhaf gelse de,şili biberi içerdiği C vitamini ve antioksidanlar sayesinde, sivilcelere bağlı şişkinliklerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

  • Bir kalıp sabunla yüzünüzü iyice yıkayın. (Sivilceli bölgelerde yanma hissedene kadar.)
  • Küçük bir kapta bir adet şili biberini ezin ve küçük bir miktar sıcak su ekleyin.
  • Karışımı sivilcelerinizin üzerine sürün. Bu karışımı üstünkörü uygulamayı seçmek yerine,günde en az iki defa denemeye çalışın. Ayrıca karışımı gözlerinizden, varsa cildinizdeki açık yara ve çiziklerden uzak tutun.

Havuzda yüzmeyi deneyin! Klorlu su,sivilcelerin kurumasında oldukça etkilidir fakat aşırı durumlarda saçınız ve teniniz kuruyacak, zarar görecektir. Bu yüzden genellikle haftada 1 kez klorlu suda yüzmek, cilt için iyi ve yeterlidir.

Sivilce tedavisinde limon su

Sivilce tedavisinde limon su

Sivilce tedavisinde limon suyu kullanın. Kestiğiniz yarım limonu, sivilce üzerine sürün.Yanma hissi, işe yaradığının göstergesidir. Cildinizi limon suyundan arındırdığınıza emin olun ve uygulamadan sonra güneş kremi sürün. Çünkü sitrik asit, cildi inceltir ve güneş yanıklarına karşı savunmasız durumda bırakır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir