Sivilce İçin Maskeler

Paylaş

Çoğu kadının kabusu olan sivilce ve akne izlerine karşı maske uygulaması en ideal çözümlerdendir. Cilde ve aknelere karşı önlem ve uygulanması gereken bazı noktalar şunlardır;

Sivilce ve İzleri Yok Eden Maske Tarifleri

Sivilce ve İzleri Yok Eden Maske Tarifleri

  • Vücudun herhangi bir bölgesinde, özellikle de yüzde çıkan sivilcelerin kesinlikle sıkılmamalıdır. İlla da sıkılması gerektiği düşünülüyorsa sivilce izlerinin oluşumunu önlemek için sivilcelere karşı özel üretilen metal çubuklar yardımıyla sıkılmalıdır.
  • Kullanılan her makyaj fırçası haftada bir defa olsun mutlaka temizlenmelidir. Temizlenmeyen makyaj fırçaları sivilce ve aknelere neden olmaktadır.
  • Yüze zararlı olduğu için her gün maske ve peeling uygulanmamalıdır. Ölü derilerle beraber canlı hücrelerin de ölmesine neden olur.
  • Sigara kullanımı, içilen ortamlarda uzun sureli bulunma durumu da cildin sivilce ve akne istilasına uğramasına neden olur, ciltte leke ve sarartılar oluşur. Yaşlılıkta görülecek olan sarkma ve kırışıklıklara karşı da bu unsurlar dikkate alınmalıdır.
Sivilce İçin Maskeler

Sivilce İçin Maskeler

Sivilce izlerinin oluşma durumu: Sivilce tam oluşmaması, sürekli oynanıp sıkılması gibi nedenlerden dolayı ciltte sivilce  izleri görülmektedir. Bu yüzden cilt e yüz temizliğine dikkat edilmelidir.

Sivilce Maskeleri

Sivilce Maskeleri

Sivilce Maskeleri

Sivilcelere karşı yapılması gerekenler aslında oldukça kolaydır. Cildin temiz tutulması, tüketilen gıdalara dikkat edilmesi ve bol miktarda su tüketilmesi başlıca yöntemlerdir.  Bu durumlara nispeten hâlâ sorun devam ediyorsa maske uygulamaları idealdir.

Akne ve Sivilce Maskeleri

Akne ve Sivilce Maskeleri

Akne ve Sivilce Maskeleri

  • Gül suyu ile sivilce maskesi: cildin temizlenip arındırılması için kullanılan en önemli bitki gül suyudur. Gerekli olan malzemeler, bir emek kaşığı gül suyu ve bal. Karıştırma işlemiyle maske hazırlanır. cilde sürülüp 20 dakika kadar bekletilir. Akabinde ılık suyla durulama yapılır. Cildin temizlenmesi sağlanır.
  • Farklı bir gül suyu ile sivilce giderici maske için ise, 100 ml gül suyu, 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı şeker ve aynı oranda E vitamini yağı gereklidir. Malzemeler karıştırılarak 2-3dakika pamukla cilde uygulanır. Ardından da cilt ılık suyla yıkanıp temizlenir.
Sivilceler İçin Limon Maskesi

Sivilceler İçin Limon Maskesi

  • Limonlu sivilce maskesi: 1 çorba kaşığı limon suyu ve 2 çorba kaşığı da bal bir kaba konulur. Karıştırılıp ocağa bırakılır. Bir müddet kaynatılır. Sonra sürülebilir kıvama gelene kadar soğuması beklenir ve cilde sürülür. Sonra 15 dakika kadar beklenip yıkama ve temizlenme yapılır. 10 gün boyunca uygulama yapılmalıdır.
  • Limon ve yumurta akı maskesi: Tüm malzemesi limon suyu ve yumurtanın akıdır. Yumurta akı kırılıp akı bir kaba alınır. Ak üzerine bir çay bardağı kadar limon suyu eklenir. Cilde sürülüp 20 dakika bekletilir. Ardından ılık suyla yıkama ve durulama yapılır. Haftalık iki defa yapılabilir.
  • Kil ve limonlu maske: Bu maske genellikle aknelere karşı etkilidir. Sivilcelerin oluşmasını da önlediği için sıkça kullanılır. Temel malzemeleri bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı kil ve aspirin tozudur. Tüm malzemeler bir kaba konulup karıştırılır. Elde edilen karışım, sivilcelerin yoğunlukta bulunduğu vücut bölgelerine sürülür. Hızlıca kurumaya başlayacak olan maske, 10 dakika yüzde bekletildikten sonra ılık suyla durulanıp yıkanmalı ve ciltten arındırılmalıdır. Haftalık sadece bir defa uygulanması yeterlidir.
  • Bal ve elma maskesi: Maske için gereken temel malzeme bir adet elma ve üç-dört yemek kaşığı baldır. Elma, rendelenip üzerine bal eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım sonra yüze sürülür. 15 – 20 dakika kadar yüzde bekletilip ardından ılık suyla yıkanır ve yüz durulanır.

Tüm bu ve benzeri yöntemlerde aşırı malzeme kullanımından ve sıkıça uygulamadan kaçınılmalıdır. Zira cilt sağlığı için bu durumlar ciddi tehlikeler doğurabilir. Ayrıca bu maskeler harici maskeler için uzman kontrolüne başvurulmalı, geçmeyen sivilce ve akne sorunları için mutlaka doktora gidilmelidir.

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir