Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir ?

Paylaş

Görünüşünüzü değiştirmek istiyorsanız, bunun için en kolay yol saçlarınızda değişiklik yapmaktır. Doğru saç rengini seçmek, hoşlandığınız rengi alıp boyamak kadar kolay değildir. Saçınıza uygun rengi seçmeden önce dikkate alacağınız birçok faktör vardır. Yazının devamında doğru rengi seçmeniz için izleyebileceğiniz aşamalar anlatılıyor.

Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir

Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir

Saç Rengini Belirlemeden Önce Cilt Tonu Belirlemelisiniz

Hangi tür cilt tonuna sahip olduğunuzu belirleyin. El bileklerinizdeki damarları görebiliyorsanız, hangi renkte olduklarına bakın –  eğer maviyse renginiz soğuk, yeşilse renginiz sıcak ve eğer bu iki renk arasındaysa renginiz nötrdür. Eğer damarları göremiyorsanız, dışarıda bulutlu ama aydınlık bir havada makyajsız halde, yüzünüzün iyi kalitede bir fotoğrafını çekin, daha sonra rengin soğuk mu sıcak mı olduğunu görmek için resim düzenleme yazılımlarıyla fotoğrafı renklendirin.

Cilt Tonu Belirleme

Cilt Tonu Belirleme

 • Bronz bir cilt tonuna sahipseniz, daha koyu saç renkleri kullanın. Saçınızı cilt tonunuzdan daha açık renklere asla boyamamalısınız, sahte görünecektir.
 • Pembemsi tene sahipseniz, sıcak kırmızı ya da altın sarışın tonlarından kaçının. Renginizi nötrleştirmek için kül tonlarından ayrılmayın.
 • Soluk cilt hemen hemen her saç rengiyle uyumludur, yine de bu çok alımlı görüneceğiniz anlamına gelmez.
 • Parlak, çarpıcı renkler özellikle koyu renkli tenleri olduğundan güzel gösterir, ama daha yumuşak tonlar silik görünmenize neden olabilir.
 • Eğer çok soluk bir cilde sahipseniz, saçınızı siyah ya da çok koyu bir renge boyamayın, çünkü bu sizi olduğunuzdan daha soluk gösterir (amacınız bu değilse!). Ayrıca koyu saç, soluk tende daha yaşlı görünmeye sebep olabilir.
 • Cildiniz sarı tonlarındaysa saçlarınızı sarı, altın ve turuncu tonlarına boyamadan önce düşünmeniz gerek. Koyu kızıllar ve koyu kahveler daha iyi olabilir.

En çok hangi renk kıyafetin size yakıştığını belirleyin. bu seçeceğiniz saç rengiyle doğrudan ilgilidir.

saça uygun kıyafet belirleme

saça uygun kıyafet belirleme

Eğer kırmızı, turuncu, altın sarısı, zeytin yeşili ya da pas rengi kıyafetlerin size daha çok yakıştığını düşünüyorsanız, altın sarısı, kızıl kahve, kızıl-sarı ve kestane kahve gibi sıcak saç renklerini tercih edebilirsiniz.

 • Eğer mavimsi kırmızı, fuşya, siyah, koyu mavi ya da çam yeşili kıyafetlerin size daha çok yakıştığını düşünüyorsanız, platin, küllü sarı, kül kahvesi, şarap rengi ve siyah gibi soğuk saç renklerini tercih edebilirsiniz.
 • Eğer kırmızı, mor, kömür grisi, menekşe rengi ve camgöbeği renkli kıyafetlerin size daha çok yakıştığını düşünüyorsanız, kum sarısı, bej sarı, çikolata kahvesi ve maun (kızıl kahve) gibi nötr tondaki saç renklerini tercih edebilirsiniz.

Hangi tip takıların size daha çok uyduğunu belirleyin. Bu soğuk, nötr ya da sıcak mı olduğunuzu anlamaya yarayacaktır.

 • Gümüş takılar kullanıyorsanız soğuk cilt tonuna sahipsiniz.
 • Altın takılar kullanıyorsanız sıcak cilt tonuna sahipsiniz.
 • Her ikisini de kullanıyorsanız nötr cilt tonuna sahipsiniz.

Göz renginizi belirleyin. Göz ve saç renkleriniz tamamen birlikte algılanır.

 • Kırmızı, altın ve kumral (koyu kestane) gibi sıcak tonlardaki saç renkleri kahverengi, yeşil ya da ela gözlü insanlar için en uygunudur. Sebebi ise bu göz renklerinin ayrıca sarı bir zemine de sahip olmasıdır.
 • Açık sarı ya da küllü renkler gibi soğuk tonlardaki saç renkleri mavi ya da gri gözlü insanlar için en uygunudur. Bu göz renkleri sarı ya da kahve zeminin aksine mavi zemine sahiptir.

Saçınız İçin En Doğru Rengi Belirlemek

Kahverengi saç

Kahverengi saç

Kahverengi. Aşağıdaki koşulların çoğuna uyuyorsanız, saçınızı kahveye boyamayı düşünün.

 • Şu anda saçınız mat kahve ise. O halde, sadece şimdiki saç renginizi koyulaştırmak yapılacak en küçük değişiklik olacaktır.
 • Az bakım gereken bir renk istiyorsanız. Kahverengi çok az bakım gerektirir ve bakım malzemeleri hemen her yerden alınabilir, berbat etmek neredeyse imkansızdır.
 • Saçınız yıpranmış halde ise. Kahveler ışığı iyi yansıtır ve kırıkların görünümünü azaltır.

Kırmızı Kızıl Saç

Kırmızı Kızıl Saç

Kırmızı/Kızıl. Kırmızı çok yönlü bir renktir ve genellikle herkese yakışır, fakat aşağıdaki koşulların çoğuna uyuyorsanız eğer bu rengi tercih edin.

 • Pembe tenliyseniz. Soğuk tonlu ya da pembe cilde sahip olan kadınlar koyu kırmızı/kızıl ya da morumsu kızıl renkleri kullanmamalıdır.
 • Sarı ve bronz ten, koyu doğal kestane kahvesi ya da koyu kızıl kahve ile en hoş görüntüye ulaşır.
 • Çok soluk cilde sahipseniz. Açık, doğal görünmeyen kızıl ve doğal sarımsı kızıl renkler dışında her renk iyi görünebilir, ama yine de cilt tonunuza uyum sağladığından emin olun.
 • Ortadan koyuya doğru giden cilt tonuna sahipseniz. Bir parlak itfaiye aracı ya da posta kutusu kırmızısı koyu ciltlerde çok çarpıcı durabilir. Bu renge boyamadan önce, teninize gideceğine emin olun.
 • Saçınız iyi durumdaysa. Eğer saçınız kuru veya yıpranmışsa, kırmızı/kızıl renk moleküllerinin saçınıza tutunması zorlaşır ve boyanız çabuk akar.

Sarışın saç

Sarışın saç

Sarışın. Aşağıdaki koşullara uyuyorsanız sarışın olmayı tercih edin.

 • Çocukken sarışınsanız. Sıcak cilt tonları en çok altın sarısı renge, soğuk cilt tonları en çok soğuk küllü tonlara yakışır. Eğer ten renginiz nötr ise, size herhangi bir renk tonu yakışabilir fakat size en uygun rengi seçerken yine de dikkatli davranın.
 • Düzenli bakım yapabiliyorsanız. Bu renk, bakımı pahalı bir renktir. Düzenli olarak dip boya yapılmasını ve rengi bozmadan daha uzun süre kullanmanızı sağlayacak bakımları gerektirir.

Siyah Saç

Siyah Saç

Siyah. Aşağıdaki koşullara uyuyorsanız siyah boyayı tercih edin.

Koyu bir cilt tonunuz varsa. Bu saç rengi en çok siyah ya da yanık bronz tenlere yakışır.

 • Eğer kesinlikle siyah saç istiyorsanız. Bu, taşıması zor bir renktir. Saçınızı bir kere bu renge boyattıktan sonra, saçınıza zarar vermeden eski saç renginize dönmeniz neredeyse imkansızdır.

Gümüş ya da beyaz saç

Gümüş ya da beyaz saç

Gümüş ya da beyaz. Gümüş ve beyaz cesaret isteyen renklerdir ama eğer aşağıdaki koşullara uyuyorsanız nefes kesici görünebilirsiniz:

 • Soğuk tonlarda çok soluk bir cilde sahipseniz. Küllü sarı tonlarla birlikte gümüş, teninizdeki pembe tonları nötralize edecektir. Pembeliğinizi vurgulayacağı için beyazdan kaçının.
 • Çok koyu soğuk renklerde bir cilde sahipseniz. Beyaz saç ve koyu ten arasındaki zıtlık görsel olarak çekicidir, özellikle cesur bir saç kesimiyle tamamlandıysa daha çekici bir görünüm elde edilir.
 • Saçınıza çok fazla bakım yapmaya hazırsanız. Doğal olmayan gümüş ve beyaz, saçınızın rengi ne olursa olsun en çok bakım gerektiren renklerdir. Çok düzenli boyama ve dip boyası rötuşlarını gerektirir, fakat saçınızı bu kadar açık bir renge boyamak çok güçlü boyalar kullanacağınız için saçınıza kaçınılmaz biçimde zarar verecektir. Bu, bundan sonra saçınıza çok dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir, özellikle kıvırcıksa. Buna ek olarak, gümüş ve beyaz renkler saçınızı tıpkı mat sarı saçlarda olduğu gibi yağlı göstereceğinden, saçlarınızı düzenli olarak sık sık yıkamanız gerekecek ve bu da saç renginizin daha çabuk akmasına neden olacaktır.
 • Saçınız çok iyi durumdaysa ya da saçınızı kısa kestirmeye hazırsanız. Doğal olmayan gümüş ve beyaz renkler, saçınıza diğer renklerin verebileceğinden daha çok zarar verir. Bu renkler saç uzamadan ya da saçı kestirmeden saç tellerinden çıkmayacağı için, saçlarınız kırılgan ve kuru hale gelecektir. Saç renginizi bu derece açmak için, eğer saç boyama konusunda çok iyi değilseniz, güzellik salonunda bir uzmana yaptırmanız her zaman en iyisidir.

İpuçları

 • Kırmızı/kızıl saç rengi en parlak ve en dikkat çeken renk tonudur. Bu tonları seçerken teninizi güzel göstereceğinden mutlaka emin olun.
 • Resim düzenleme programlarını kullanarak saç renginizi değiştirmeyi deneyin.
 • Eğer lekeleriniz varsa, tek blok rengin lekeleri daha çok ortaya çıkaracağını unutmayın. 25 yaşın üstündeyseniz, tek blok renkten kaçınmalısınız.
 • Mor, mavi ve yeşil gibi doğal olmayan saç renkleri üzerinde düşünüyorsanız, bu renklerin kıyafetlerinize ve takılarınıza uyup uymayacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise, bu yeni renginizin okul ya da iş kurallarıyla ters düşmemesidir.
 • Eğer saçınızı sarıya boyuyorsanız, saçını daha da açmak isteyen gerçek bir sarışın olsanız bile, bunun ne kadar zararlı olabileceğinin farkında olun. Sarı renk boya ile saçınızı sağlıklı tutmanın en iyi yolu, 1-3 inch (2,5-7,5 cm) uzadıktan sonra saçınızı tekrar boyamaktır. Çok fazla zarara sebep olmamak için saçlarınızı ikide bir boyamayın.
 • Bronz bir teniniz varsa, saçınızı kızılımsı sarı/kızıl renklere boyamayın (kızıl renk tonları en çok sarışın tenlere yakışır).
 • Sarı saç boyası, çok kuvvetli açıcılar kullanıldığından dolayı bilhassa yıpranmış saça çok zarar verir. Sarıya boyatmadan önce sağlıklı saçlara sahip olduğunuza emin olun. Sarının birçok tonunun, bronz ya da koyu tenli insanlarda genellikle çok yapay göründüğünü unutmayın.

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir