Plastik Makyaj Nasıl Yapılır ?

Paylaş

Pek gündelik hayatta kullanılmayan ama çok önemli bir makyaj türü olan makyajdır plastik makyaj. Gösteri, sinema, tiyatro ve benzeri seyircilere yansıtmalı alanlarda yaralanma, kesilme, yanma, efsanevi yaratık gibi izleyiciye çekici ve gerçekçi görünmesi için oluşturulan efektlerin yapılmasına yardımcı makyaj türüdür. Doğal olmayan bir makyaj çeşidi olduğu için ve özelleştirilmişlik söz konusu olduğu için uzmanlık ve sanatkarlık isteyen bir makyaj türüdür. Herkesçe yapılamayacak zor makyajlardandır. Türkiye’deki kullanımı Amerika’daki kadar olmasa da sinema sektöründe kullanılmaktadır. Eskiden olmasa da günümüzde rağbet gören eğitimler arasındadır plastik makyaj eğitimleri.

Plastik Makyaj Malzemeleri

Plastik Makyaj Malzemeleri

Plastik Makyaj Malzemeleri

Plastik makyaj uygulamasında kullanılan çok sayıda makyaj malzemesi bulunur. Normal makyaj malzemelerinden daha çeşitli ve farklıdır. Başlıca malzemelerden birkaçı; Likit latex, koyu renkli kan, açık renkli kan, yanık jeli, sünger, yapıştırıcı ve pudradır.Yine ihtiyaca göre farklı maddelerden ürünlere de başvurulabilmektedir. Yaşlandırma, yaralanma vb. işlevlerde gösterim için uygulanacak makyaj olduğundan malzemeleri de bu tür olaylarla ilişkilidir.

Plastik Makyaj Nasıl Yapılır

Plastik Makyaj Nasıl Yapılır

Hollywood Plastik Makyaj Teknikleri

Holiiwood filmlerinde sıkça kullanılan makyaj türüdür plastik makyaj. Genellikle kişiyi %100 oranında farklılaştırabilen, ilginç ve uçuk görüntüler kazandıran bir işlevdir. Bu hususta ise kullanıldığı alanlar şunlardır;

  • Kurşun deliği ve kan efektleri
  • Kaş kapatma ya da kalınlaştırma
  • Yaşlandırma ve gençleştirme
  • Kesik, yarık ve dikiş tarzı makyajlar
  • Kabuk bağlamış yara görüntüsü
  • Darbe ardından oluşmuş morluk makyajları
Efekt Makyajı

Efekt Makyajı

Plastik ve Porselen Makyaj Farkları

Birçok kişi porselen makyajla plastik makyajı karıştırabilmektedir. Nedeni ise iki makyajında kolayca ciltten çıkmıyor olması, ürünlerin benzer özellikte oluşu ve genelde TV gösteri sektöründe kullanılıyor olmasıdır. Ancak sanıldığı gibi porselen makyaj plastikten daha pahalı değildir.

Plastik makyaj, günlük hayata sıkça uygulanabilecek bir makyaj değildir. Çok kaliteli ürünlerden ve profesyonel makyözler tarafından yapılabilecek makyaj türüdür. Kendine özgü özel fırçaları olan ve kişiyi kılıktan kılığa sokabilen bir makyajdır. Erkeği, kadın, insanı vahşi bir varlık haline getirebilir.

Yaşlandırma makyajı

Yaşlandırma makyajı

Plastik Makyaj Tarihçesi

Plastik makyaj ilk olarak Matrix filminde profesyonelce kullanılmıştır. Zamanla farklı boyutlara ulaşan film sektöründe plastik makyaj kullanımını yüzüklerin efendisi, harry potter gibi filmler izledi. Yüzüklerin efendisinde ORG’lar diye adlarndırılan yaratıklar adeta bu makyajın eserleridir. Türkiye de pek yaygın olmayan makyaj türüdür. İlk örneklerine ise musallat filminde rastlanmıştır. Bu filmdeki kişisel efektlerde uygulanan makyaj plastik olup, amerikalı uzmanlar tarafından uygulanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir