Papatya Suyu

Paylaş

Papatya suyu, bahar aylarında doğayı süsleyen nadide çiçeğin kurutulup suda kaynatılmasıyla elde edilmiş halidir. Özellikle saç rengi açma ve mide rahatlatıcı özelliğine sahiptir.

Papatya Suyunun Faydaları

Papatya Suyunun Faydaları

Papatya Suyunun Faydaları

İştah açıcı etkiye sahip vücudun yatıştırılıp rahatlatılmasını sağlamanın yanında gaz gidermeye ve saç renginin açılmasına yardımcı olur. Boğaz iltihaplarına iyi gelir ve safra söktürücü etkiye sahiptir. Yaraların çabucak iyileştirilmesine ve ağrıların dindirilmesine yardımcı olur. Defne suyu ile birlikte kullanıldığında saç dökülmesini azaltıcı etkisi bulunur. Şifa niteliği bulunan Papatya Suyu, öksürüğe, balgam ve astım bronşite iyi gelmektedir. İlave faydaları arasında diş ağrısında da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Basur ağrılarını azaltır.

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Hazır papatya sularının yanı sıra evde de hazırlamak mümkündür. Azami ölçekte papatya suyu hazırlamak için, bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş papatya 4 – 5 bardak sudan oluşan kaynamış suya konulur. İlaveten kaynatmaya gerek yoktur, çay demler misali hazırlanır. 10 dakika kadar demlemeye bırakıldıktan sonra süzülür ve şifa niyetiyle kullanılır.

Saç Bakımında Kullanımı

Papatya Suyu ile Saç Bakımı

Papatya Suyu ile Saç Bakımı

Saç renginin açılmasında önemli role sahip olması bakımında özellikli olarak doğal yöntemdir ve birçok bayanın öncelikli tercihleri arasındadır. Saç rengi açmak amacıyla papatya suyu hazırlamak için;

  • Orta boy bir tencereye 5 bardak kadar su konulup kuru haldeki papatyalar suya bırakılır.
  • İyice kısık ateşte kaynatılıp ardından süzülür.
  • Yaklaşık 15 dakika soğumaya bırakılır ve akabinde bir spreyle veya doğrudan saçlara uygulanır.

Papatya suyu ile saç renginin 2 veya 3 ton daha açılması mümkündür. Ancak tek uygulamada istenilen sonuç elde edilemeyebilir.

Bakım Hususunda Kullanımı

Papatya suyu cilt ve vücut bakımında da kullanılabilmektedir. Rahatsızlığı olan kişilere uygulanabildiği gibi normal güzelleşmek isteyenlere de uygulanabilmektedir. Ateşi düşürücü etkisiyle cildin yatıştırılıp rahatlatılmasını sağlar. Sinirleri yatıştırır, bel ve baş ağrısını giderir. Ağrıları giderip mikropları öldürür. Cildi dış bakterilerden arındırır. Göz şişkinliklerini gidermeye yardımcıdır. Yüzdeki kir ve kalıntıların temizlenmesinde doğal çözümler sunar. Yapılan masajla romatizma ve stresi ortadan kaldırır. Saçların rengini açmanın ötesinde besleyip güçlendirir. Tahriş olmuş ciltleri temizler. Göz iltihaplarında pansuman rolüne sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir