Papatya Nasıl Kurutulur ?

Paylaş

Şifa kaynağı çiçeklerin kurutulmasında birden farklı yöntem vardır. Açık havada kurutma genel olarak tercih edilse de baskılayarak, gliserin ile veya hava ile kurutma gibi yöntemler bulunur. Ayrıca kumda, mikro dalgada da kurutmak olasıdır.  Borax ile ve silisyumla da kurutulabilmektedir. Akdeniz bölge bitkisi olan papatya da birçok yöntemle kurutulabilir. Öncelikle papatyaların ilkbahar mevsiminde haziran – ağustos aylarında yetiştiği ve en verimli zamanların bu devirler olduğu bilinmeli, bu zaman diliminde canlı olarak toplanıp kurutulması gerekir.

Papatya Nasıl Kurutulur

Papatya Nasıl Kurutulur

Hava ile Kurutma İşlemi

Öncelikle papatyalar doğadan toplanıp kapalı kaplarda saklanır. Hafifçe sudan geçirilip bir bez veya gazete üzerine yayılır ve serin bir bölgede kurutmaya bırakılır. İstenildiği süre boyunca kurumaya bırakılabilir. Tam manada kuruduğu gözlemlendiğinde papatyalar kullanıma hazırdır. Ancak bu sürecin uzun süreceği ve tozlanma olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca hoş kokusunu kaybetme olasılığı da yüksektir.

Papatya Kurutma İşlemi

Papatya Kurutma İşlemi

Mikro Dalga Fırında Kurutma İşlemi

Toplanmış papatyalar öncelikle hafifçe sudan geçirilip kâğıt havluyla nazikçe kurulanır. Sonra papatyalar fırının cam tepsisine serilir ve en yüksek derecede sadece 3 dakika içerisinde kurutma işlemi sağlanır.

Papatya Kurutulması

Papatya Kurutulması

Kumda Kurutma İşlemi

Papatyaların şekillerinde bozulma olmaması isteniliyorsa en uygun kurutma yöntemlerindendir. İnce telli kumda kurutulması papatyaların şekillerini ve yapılarını muhafaza edecektir. Kullanılacak kum toz ve millerden arındırılmış olmalıdır. Kum önlem olarak iyice yıkanıp süzülmelidir. Sonra kumlar yayvan kaplarda fırınlara atılıp kurutulmalı ve bu sayede mikroorganizmalardan da arındırılmalıdır.

Diğer yöntemler genellikle farklı bitkilerin kurutulmasında verimlidir. Papatya bitkisinin kurutulmasında en verimli yöntemler bunlardır.

Tavsiye: Önerilen kurutma yöntemi evde yapılacaksa mikro dalga fırında yapılmasıdır. Diğer yöntemler papatyaların yapısında önemli değişime neden olabilir. Mümkünse diğer kurutma yöntemlerinden de baskılama kullanılabilir.

Uyarı: Tüm papatyalar mevsiminde taze olarak toplanıp kuru ve serin ortamlarda kurutulmalıdır. Ayrıca kapalı kaplar içerisinde serin yerlerde saklanması da önem arz eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir