Papatya Kürü

Paylaş

Papatya bitkisin faydaları saymakla bitmezken, özellikle sinüzit tedavisinde kullanılan bitkisel bir çözüm olarak bilinen papatya kürü, uygulanış ve hazırlanış bakımında oldukça kolaydır. Sinüzit tedavisinde faydası kanıtlanmış bir bitkisel çözüm yöntemi olması dolayısıyla birçok kişi tarafından özel olarak tercih edilir. Papatya kürü, eczane ve aktarlardan temin edilebilir. Ancak marketlerden temin edilebilen papatya çaylarında istenilen verim elde edilememektedir.

Papatya Kürünün Faydaları

Papatya Kürünün Faydaları

Papatya Kürünün Faydaları

  • Bayanların özellikle regl dönemlerinde yaşadıkları depresyon sorunlarına karşın günde bir bardak papatya çayı bu durumu çözecektir. Hanımların bu dönemlerini rahat, huzurlu ve mutlu geçirmelerine yardımcı olur.
  • Mide ülserinde de oldukça faydalı olup mide yanmalarını yatıştırmakta ve yemek sonrası midenin rahatlamasına katkı sağlamaktadır.
  • Dişlerin fırçalanmasıyla diş etlerinin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.
  • Karaciğerin korunmasında etkilidir.
Papatya Kürü

Papatya Kürü

Papatya Kürü Hazırlama, Uygulama ve Sinüzit Tedavisi

Bir tencerede 4 – 5 bardak su kurutulmuş papatya ile beraber 15 dakika boyunca kaynatılır ve bir baş bir havlu veya örtüyle kapatılıp buharı yüze gelecek şekilde tencereye başın alın bölgesi tutulur. Buharın temas etmesi sağlanır. Bu vaziyette yaklaşık 5 dakika bekletilip biraz ara verdikten sonra tekrar 5 dakika da aynı şekilde bekletilir. Bu işlem en az üç defa tekrarlanmalıdır. Sonrasında bu su iyice süzülüp saç banyosunda kullanılabilir. Ayrıca su uygun kaplara konulup buzdolabında dondurulduktan sonra vücutta bulunan sarkmalara da uygulanabilir. Cildin dinç ve canlı tutulmasına yardımcı olacak ve ilgili bölgelerde kan dolaşımını hızlandıracaktır. Sinüzit tedavisinde akıntı gelmeye başladığında ara verilip durduğunda yinelenmeli ve tamamen sinüzit kuruyana kadar devam ettirilmelidir.

Papatya kürü sinüzit, diş eti ve ülser sorunlarının yanı sıra, aynı zamanda iltihap sökücü etkisine de sahip bitkisel çözümler sunan bir bitkidir.

Uyarılar

Özellikli olarak ilaç niteliğinden öte tedavi destekleyici doğal yöntemdir. Hekimlerce verilmiş olan ilaçlar dikkate alınmalıdır. Kurutulan papatyalar tozlu bahanesiyle kesinlikle yıkanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir