Papatya Çayı Neye İyi Gelir ?

Paylaş

Dünya genelinde birden farklı türde bitki çayı bulunmaktadır. Her biri bir derde deva niteliği taşırken, papatya çayı da genellikle uyguya geçişin kolaylaştırılması amacıyla içilir. Ancak papatya çayı bu hususun ötesinde birçok derde iyi gelmektedir. Siyah çaydan sonrası en sık tüketilen çaylar arasındaki papatya çayı, sinirlerin yatıştırılmasında ve ruh halinin düzeltilmesinde önemli paya sahiptir. Etki ve tepki bakımından papatya çayının nelere iyi geldiği ele alınacak olursa, birkaç önemli başlıkta faydaları sıralanabilir.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir

Papatya Çayı Neye İyi Gelir

Uykusuzluğa Deva: Uyku sorununun birçok nedeni olduğu gibi başlıca nedenleri arasında üzüntü, takıntı, rahatsızlık, sinirlerin gerilmesi, korku gibi durumlar yer alır. Papatya çayı da bu gibi durumlara etki ederek kişiye rahatlık ve ferahlık sağlar. Sinirleri yatıştırır, kişiye kafa rahatlığı sunar. Uykuya geçiş evresinin kolaylaştırılmasını ve uyku düzeninin yeniden kurulmasını sağlar.

Bağışıklığa Deva: Bağışıklık sisteminin dengelenip düzeltilmesinde ve şişkinliğin giderilmesinde etkilidir. Bağırsak yolunda ve bağlantılı azalarda her türlü bakteriyi ve virüsü yok eder. Sindirimi kolaylaştırır ve zararlı atıkların dışa atılmasını sağlar.

Papatya Çayı Ne İşe Yarar

Papatya Çayı Ne İşe Yarar

Adet Sancılarını Dindirir: Kadınların başlıca düşmanları gibi görünen bu rahatsızlığa karşı deva niteliğindedir. Kısa sürede sancıların dindirilmesini, sindirimin kolaylaştırılmasını ve adet döneminin rahat geçmesini sağlamaktadır. İçilmesiyle birlikte âmini asit gliserin miktarını artırıp kasılma ve sancılanmayı azaltır. Kişiye rahatlık sunar.

Bebeklere Şifa: Bebek hastalıkları için bire bir deva niteliğindedir. Bebeklerde sıkça görülen ishal, kabızlık, dışarı çıkmada yanma, kolik ve ateşli hastalık tedavilerinde ciddi faydalar doğurmaktadır. Bebeklerin birçok hastalığına iyi gelir.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir

Cilt Dostu: Cildin her türlü sorununa çözüm, derdine deva niteliğindedir ve cilt güzelleştirmek amacıyla cilde iyi gelmektedir. Cildin güzelleştirilmesine, pürüz ve egzamaların giderilmesine yardımcı olarak cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Ağız Tadı Verir: Ağız içinde beliren yaraların iyileşmesine ve diş çürümelerinin önlenmesine yardımcı olur. Birçok derde iyi gelmekte, hazımsızlığa ve kasılmalara iyi gelir.

Papatya çayının bazı yan etkileri olabileceğinden ciddi rahatsızlıklarda hekim kontrolü olmaksızın kullanılmaması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir