Papatya Çayı Ne İşe Yarar ?

Paylaş

Papatya çayı, bilindik faydaları bakımından birçok şekilde kullanılmaktadır. Mayıs aylarında doğayı süsleyen ve şifa kaynağı olarak bilinen bu bitkiden elde edilen çay, devası bakımından pek azımsanmayacak niteliktedir. Genel manasıyla papatya çayı tüketildiği zaman, ağrı ve yaralara, uykusuzluğa ve benzer sorunlara iyi gelirken, buharıyla migren ağrıları iyileştirilebilmektedir. Gargara yapıldığında ağız içi yaralarının ve iltihaplarının giderilmesi ve diş ağrısının azaltılıp diş etlerinin de sağlık kazandığı olasıdır. Kullanım şekillerine bakıldığında tüketilerek, gargara yapılarak, buharlaştırılarak ve doğrudan cilde uygulanarak faydalarından yararlanmak mümkündür.


Papatya Çayı Ne İşe Yarar

Papatya Çayı Ne İşe Yarar

Tüketildiğinde Ne İşe Yarar?

Papatya çayı tüketildiğinde mideyi ve bağırsağı rahatlatır. Stresi azaltıp panik atak sorununun çözülmesine vesile olur. Sindirimi kolaylaştırır ve uyku sorununu ortadan kaldırıp rahat ve derin uyumaya vesile olur. Ağrı kesici ve kramp giderici etkisi vardır. Kadınların adet dönemlerindeki dengesizliğin düzeltilmesine ve dölyatağı sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Testis iltihaplarını temizler. Yüksek ateş ve diş ağrısını azaltır. Ayrıca deri dökülmelerini ve ishal sorunlarını da azaltıp iyileştirmektedir. Soğuk algınlığına bire birdir.


 

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir

Gargara Yapıldığında Ne İşe Yarar?

Ağız içerisinde oluşmuş yaraların iyileştirilmesini, iltihapların giderilip diş ağrılarının dindirilmesini sağlamaktadır ve aynı zamanda diş etlerinin sağlığına kavuşturulup güçlendirilmesi muhtemel etkilerindendir. Dişlerdeki plakların temizlenmesine yardımcı olur.


Papatya Çayı Neye İyi Gelir

Papatya Çayı Neye İyi Gelir

Buharlaştırıldığında Ne İşe Yarar?

Papatya çayı kaynatılıp bir tencerece buharından faydalanıldığında gribal iltihaplara, sinüzite ve nezleye iyi gelmektedir. Sinüzit tedavisinde kullanılmaktadır. Nezlenin ilerleyen aşamalarında azaltıcı, başlangıç aşamalarında ise tamamen iyileştirici etkiye sahiptir.


Papatyanın Faydaları ve Yan Etkileri

Papatyanın Faydaları ve Yan Etkileri

Doğrudan Kullanıldığında Ne İşe Yarar?

Doğrudan cilde uygulandığında göz iltihaplarını temizlemekte ve cilt sorunlarını düzeltmektedir. Ciltte oluşan sarkıntılıkları ve kırışıklıkları düzgünleştirici etkisi bulunur. Cilt kaşıntılarını, kızarıklık ve akıntılarını giderir. Deri dökülmelerini önler. Ağrılı bölgelere bitkisel papatya çayıyla dolu yastıkların konulması ağrıların bir nebze olsun azaltılmasını ve hatta dindirilmesini sağlamaktadır. Yüz ve cilt güzelliği konusunda önemli role sahiptir. Saçlarda renk açma özelliği bulunur. Ayrıca saçların beslenmesine yardımcıdır. Basur tedavisinde kullanılır. Romatizma ve kas gerilmelerine iyi gelir. Cilde buharlaştırılarak sıcak halde uygulanması ağrıları alıp şişkinliği giderdiği gibi, ayrıca cilde pamukla uygulandığında cilt iltihap ve bakterilerin giderilmesini sağlar.

Not: “Papatya bitkisine alerjisi olanların kullanmaması tavsiye edilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir