Maskara Nasıl Sürülür ?

Paylaş

Göz makyajının en önemli ayrıntılarından birisi elbette ki kirpiklerdir. Kirpiklerin hacimlendirilmesi ve dolgun gösterilmesi makyajın temel gayesidir. Kirpik makyajında, maskaranın kullanımında dikkate alınması gereken en önemli unsurlar kirpiklerde topaklanmanın giderilmesi, doğru maskara sürülmesi ve kirpiklere zarar verilmemesidir. Hem dolgun ve hem de ayrışmış bir kirpik görünümü için titizlikle ve doğru yöntemle maskara sürülmesi gerekir.

Maskara Nasıl Sürülür

Maskara Nasıl Sürülür

Maskara sürerken dikkat edilmesi gereken unsurlar

 1. Dolgun ve uzun görünümlü kirpikler için kirpik diplerinden başlanıp, uç kısımlara doğru maskara sürülmelidir.
 2. Üst kirpiklere sürülürken baş, arkaya doğru kaydırılmalı ve ileri bakılmalıdır.
 3. Maskara, kirpik diplerinden hafifçe zikzak yapılarak uçlara doğru sürülmelidir.
 4. Doğal ötesi ve etkili kirpik görünümü için ilk katman sürülüp kuruması beklendikten sonra ikinci katman sürülmelidir.
Maska Sürme Teknikleri

Maska Sürme Teknikleri

Maskara sürerken karşılaşılan korunlar ve çözümleri

Sorun: Maskara fırçası kirpik diplerine ve uçlarına yetişmiyor.

Çözüm: Maskaranın uç kısmıyla kirpik diplerine uygulama yapılırsa kirpikler daha dolgun ve büklümlü görünebilir.

Sorun: Maskara sonrası topaklanma oluyor.

Çözüm: Topaklanmadın temel nedeni, dağınık maskara uygulamasıdır. Ayrıca kırışık ve buruk kirpiklere maskara uygulamasında da topaklanma sorunu görülebilir. Bu durum kırışık saçlara sprey uygulamak kadar zor ve istenilen neticeye ulaşmak için yetersizdir. Bu yüzden bir gözün kirpiklerine maskara sürüldükten sonra beklenilmeli ve diğer göze de ardından sürülmelidir. Birinin kuruması beklenip, ardından diğerine geçilmesi uygun olacaktır. Ayrıca doğru ürün ve yöntemle uygulandığından emin olunması topaklanmayı engeller.

Sorun: Kahverengi, mavi ve yeşil gözlere ne tür maskara ve hangi tonlar uygundur?

Çözüm: Kahverengi gözlere siyah yahut kahverengi tonlu kahve renginde maskaralar, mavi ve yeşil gözler için ise kesinlikle koyu veya açık kahverengi renkler uygundur.

Sorun: Kirpikleri hem ayırıp, hem de dolgunlaştırma işlemi başarısız oluyor.

Çözüm: Bir maskarayla kirpiklerin hem ayrıştırılıp netleştirilmesi, hem de dolgunlaştırılması aslında mümkündür. Burada önemli olan fırçanın daha sıkı ve kalın yapıda olmasıdır. Piyasada kendini kanıtlamış bazı fırçalar var ki, bunlarla kirpikler kıvrık, dolgun ve kusursuz hal alabilmektedir. Burada maskaranın özü ve fırçası bir bütün olarak özellik taşımalı ve süreci birlikte tamamlayacak nitelikte olmalıdır.

Maskara Sürme Yöntemleri

Maskara Sürme Yöntemleri

Doğru Maskara Sürme Teknikleri

Öncelikle kaliteli, verimli ve ton olarak saç renginden daha koyu tonda maskara seçilmelidir. Kumral saçlara siyah maskara uygun olacağı gibi, siyah saçlar için de idealdir.

 1. Maskara sürmeden evvel kirpikler fırçalanıp temel bakım ve temizliği yapılır.
 2. Hafifçe kirpiklere pudra sürülür.
 3. Düz kirpikler için hafifçe kıvrım yapılır.
 4. Maskara kademeli olarak sürülmeli ve ince katman halinde uygulanmalıdır.
 5. Kirpiklerin uç kısımlarına maskara yapılarak işe başlanır. Ardından kirpik diplerine doğru inilmesi uygundur.
 6. Üst kirpikler, yukarıdan aşağı doğru, sonra alttan yukarıya doğru maskara sürülmelidir. Bu süreçte hafifçe kirpikler yukarı doğru kıvrılır.
 7. Alt kirpikler de alttan yukarı doğru maskaralanıp, aşağı doğru tekrar maskara sürmeden önce kuruması beklenir.
 8. İstenilen dolgunluğu elde etmek için bir iki katman sürülebilir.

Ayrıca kirpik kıvırıcıları da maskara sürmeden önce kullanmak olumlu sonuç verecektir. Takma kirpik etkisi sunan maskaraları ise siyah, koyu gri, kahverengi ve antire vizyon renklerinde farlar gözlere büyü kazandıracaktır.

Dikkat: Bir maskaranın ömrü 3 ay kadardır. Açılan maskara ürünleri 3 ay içerisinde tüketilmelidir. Her kullanım sonrası bünyesinde gerek maskara, gerek fırçası olsun bakteri riski taşır. Bu yüzden açılan maskaralar günü gelmeden tüketilmeli ve 3 ay dolmadan yenilenmesinde fayda vardır.

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir