Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Paylaş

Hemen hemen her bayanın sıkça başvurduğu bir güzelleşme yöntemidir makyaj ve süreci. En basit yöntemli güzellik sunan bu süreç, tercih edilmesi ve değişim etkisiyle birçok medeniyette farklılık yaratmıştır. Makyaj da en önemli unsur doğru malzemelerin kullanımı ve etkili sonuçlar ortaya koymaktır.

makyaj yapmanın incelikleri

makyaj yapmanın incelikleri

Makyajda temel prensip doğru sorulara doğru yanıtlar verebilmek ve bunu eyleme dönüştürmektir. Bu hususta, gerekli malzemeler doğru seçilip yüze sürülebiliyor mu, incelikler için incelikler uygulanabiliyor mu? Bu sualler için cevaben gereken malzemeler; fondöten, allık, rimel, göz kalemi, far, pudra ve ruj temel vazgeçilmezler arasındadır. Kusursuzluk için fondöten, cilt teni ve yapısı için pudralar bir başka özelliğe sahiptir. Parlamayı engellemek, mat bir görünüm elde etmek için gereken temel malzemedir pudra. Lakin dikkat edilmesi gereken bir husus söz konusudur. O da, yaz aylarında farklı, kış aylarında farklı pudraların kullanılması gerektiğidir. Çünkü yaz mevsimlerinde cilt bronzlaşmasının olması durumuna karşın kışın kullanılan pudra tonunun biraz daha açık tonda olması gerekir. Far tercihinin toz yapılı olması önerilir. Daha kullanışlıdır. Giyilen kıyafetlerin daha seçici ve şık görünmesinde önemli rol oynar.

makyaj yapmanın püf noktaları doğru makyaj

makyaj yapmanın püf noktaları doğru makyaj

Göz kalemleri gözü büyük veya küçük gösterebilmektedir. Belirginleştirici etkisiyle bilinir. Far renginin göz rengine uyumlu olması önemlidir. Allıklarında yüz görünümünde değişime vesile olduğu unutulmadan yumuşak tüylü yapıdaki fırçalarla uygulanmasına dikkat edilmelidir. Rimellerle de kirpikler uzun, hacimli ve eşsiz güzelliğe kavuşabilir. Besleyici ve şeffaf yapılı olanların tercih edilmesi önerilir.

Tamamlayıcılık ve özgünleştiricilik hususunda en önemli makyaj malzemesi, nitekim rujdur. Dudakları büyülü hale getiren, eşsiz ürünlerdir. Sanatkârlık gerektiren ürünlerdendir.

Makyaj Yapmanın Sırları

Makyaj Yapmanın Sırları

Kısa Süreli Makyaj İçin Gerekenler

 • Cilt pürüzsüzleştirilmeli.
 • Tene uygun renkler seçilmeli.
 • Bakışlar büyülü olmalı.
 • Güzel ve etkileyici dudaklar kazandırılmalı.
 • Renkli eyeliner denenmeli.
 • Nemlendirici fondöten kullanılmalı.
 • Kaşlar şekillendirilip gözler büyütülmeli.
 • Kirpiklere ıslak görünüm verilmeli.
 • Ruj, doğallıktan yana olmalı.
 • Tırnaklar pürüzsüz olmalı.
 • Maskarasız dolgun kirpiklere selam verilmeli.
Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Kısa sürede makyaj yapmanın püf noktaları

Doğallık; doğal ve etkili görünüm için gereken en önemli unsur makyajın doğallıkla iç içe olması ve bir bütünlük kazanmış olmasıdır. Kişiye ek görünüm ve farklı yapı sunmadan doğal yapılı görünümle büyülü ve güzel bir hal kazanmasını sağlayan makyaj en doğru makyaj demektir. Makyaj sonrası cilt, pürüzsüz ve aydın görünmelidir. Bu ve bu gibi durumlar için ise,

 1. Evvela cilt rengi-tonu belirlenir.
 2. Buna bağlı olarak kaliteli ve doğru makyaj ürünleri seçildikten sonra cilt tenine uygun tonda fondöten cilde uygulanır. Kaliteli fırçalarla uygulanmalıdır.
 3. Aynı biçimde gözaltı kapatıcısının da fondötenle uyumlu olması ve açık renkte kapatıcı sürülmesi durumunda yoğunluğa dikkat edilmesi gerekmektedir.
 4. İş hayatı ve mevsimsel dış etkenlerden dolayı gözaltında oluşan morluk, kırışıklık ve kızarıklıkların kapatılması hususuna önem verilmeli, kaliteli kapatıcılar kullanılmalıdır.
 5. Yüzün zayıf gösterilmesi için temiz ve nemlendirilmiş yüze fondöten uygulanmalı.
 6. Elmacık kemiklerinin ortaya çıkarılması için fondöten uygulaması sonrasında elmacık kemiklerin terracotta uygulanmalıdır.
 7. Dudaklar uygun renk rujla dolgunlaştırılmalıdır.
 8. Gözler göz kalemi ve eyeliner yardımıyla büyük gösterilmelidir.
 9. Kirpiklerin daha dolgun, parıltılı ve uzun görünmesi için doğru rimel uygulaması yapılmalıdır. Zig-zag çizilerek rimelleme işlemi yapılmalıdır.
 10. Kaşların daha kalın ama itici olmadan görünmesi için temel bakımı yapıldıktan sonra cımbız ve ağda uygulamalarına başvurulmalıdır. Uzmanlıkla güzel şekiller belirlenmelidir.
 11. Burnun daha düzgün ve biçimli görünmesi için terracotta uygulamasına başvurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir