Makyaj Nasıl Sabitlenir?

Paylaş

Her kadının en büyük hayali, yapılan makyajın, gün içerisinde asla bozulmaması ve akmamasıdır. Uzun saatler boyunca her dakika tazelemeye gerek duymadan, makyajın yüzde durması istenir. Ve tabii ki bu durumun kurtarıcısı da makyaj sabitleyicilerdir. Hepiniz makyaj sabitleyicileri muhakkak duymuşsunuzdur. Şimdi makyaj sabitleyicinin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına bir bakalım.

Makyaj Sabitleyici Nedir?

Makyaj yapımı bittikten sonra, yüze uygulanan son aşamadır. Makyaj sabitleyiciler, makyajın akmasının ve bozulmasının önüne geçer.  Adı üstünde olduğu gibi, makyajı surata sabitleme işlevi görür.  Makyaj, tazelemeye gerek kalmadan, gün boyu temiz ve taze görünür.

Makyaj sabitlemenin birçok uygulama yöntemi ve yolu vardır.

Makyaj Sabitleyici Spreyler

Kullanımı en kolay olan makyaj sabitleme yöntemidir. Bu spreyler, kozmetik ürünler satan mağazalardan, güzellik merkezlerinden temin edilebilir. Makyaj yapıldıktan sonra, uzak bir mesafeden yüzünüze doğru hafifçe sıkmanız yeterli olacaktır. Ayrıca makyaj sabitleyici spreylerin cilt tipine uygun çeşitleri vardır. Işıltılı ve parlak görünen bir makyaj istiyorsanız, ıslak gösteren sabitleyiciler seçebilirsiniz. Fakat bunun aksine, cildiniz mat ise ya da mat ten makyajı istiyorsanız, mat makyaj sabitleyici spreyler de mevcuttur. Cilt tipinize en uygun olan spreyi seçmeniz doğru olacaktır.

Makyaj Sabitleyici Pudralar

Mat ten makyajı istiyorsanız, makyaj sabitleyici pudralar en uygun olanıdır. Transparan pudra olarakta bilinirler. Bu pudralar, cildin yağlanmasını ve dolayısıyla parlamasını engeller. Yağlı ciltler için de kullanılması en doğru olan makyaj sabitleme yöntemi, pudra kullanmaktır. Makyaj sabitleyici pudraları fondötenden sonra, cildinizde yağlanma istemediğiniz bölgeye uygulayın. Transparan pudra özellikle dudak kenarı ve göz çevresine sürüldüğü zaman mimik yapmadan bir 10 saniye kadar beklemekte fayda var. Beklenmez ise, bu bölgelerde çizgi çizgi görüntüler oluşacaktır.

Göz Makyajını Sabitleme

Göz makyajının sabitlenmesi çok önemlidir. Çünkü göz makyajında oluşan bozulmalar çok çirkin görüntüler ortaya çıkaracaktır. Bu görüntüyü önlemek için, göz kapağına far sürmeden önce, göz makyajı için üretilen göz makyajı bazı kullanılmalıdır. Bu bazlar, gün boyu göz farınızı yeni sürülmüş gibi taze gösterir ve akmanın önüne geçer.

Dudak Makyajı Sabitleme

Ruj surattan en kolay çıkan makyaj uygulamasıdır. Rujun dudaktan çıkmaması için, ruj renginizle aynı olan dudak kalemini, ruj uygulamasından önce dudağınızın içine ve dışına tamamen uygulayın. Üzerine ruju sürün. Ardından pudra sürün ve tekrar ruj uygulayın. Bunu iki kere tekrarlayın. Rujunuz dudağınızdan asla çıkmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir