Makyaj Nasıl Yapılır ?

Paylaş

Nitekim günümüz modern bayanları için makyaj hayatın önemli bir parçasıdır. Makyaj yapmanın standartlarının yanı sıra özel teknik, incelik ve püf noktaları vardır. Her şeyden önce kozmetik ürünlerin kalitesi, makyajı önemli düzeyde etkilemektedir. Bu yüzden her daim kaliteli, verimliliği yüksek ve zararlı maddeler içermeyen kozmetik ürünler seçilmelidir. Ancak bu, kozmetik ürünlerine servet harcanması gerektiğini, pahalı ürünlerin olması gerektiği anlamına gelmez. Doğal ve ihtiyaca göre ürün seçilip gerektiği ölçüde kullanılması yeterlidir.

Makyaj Malzeme ve Ürünleri

Makyaj Malzeme ve Ürünleri

Makyaj Malzeme ve Ürünleri

Temel makyaj malzeme ve ürünleri; fondöten, pudra, göz kalemi, ruj ve allıktır. Fakat kusursuz, ışıltılı ve büyüleyici bir görünüm elde etmek için eyeliner, rimel, far ve parlatıcı gibi ürünlere de başvurmak gerekir. Makyajın en önemli ürünü fondöten ve sürmedir. Dolayısıyla en uygun olanı seçilmelidir. Ayrıca bu ürünlerin uygulanması için gereken fırça ve sünger gibi malzemeler de makyajın verimliliğini etkileyen faktörler arasındadır.


Makyaja Öncesi Hazırlık

Makyaja Öncesi Hazırlık

Makyaja Öncesi Hazırlık ve Makyaj Zemininin Oluşturulması

Makyaj öncesinde ürünler özenle cilt tipine ve ten rengine uygun olarak seçilmelidir. Cilt temizliğine önem verilmeli ve bu işlem için cilt temizleme toniği, serum ve özel kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Tonikle cilt temizliği yapıldıktan sonra cilt sağlığı ve cildin güneş ışınlarına karşı korunması için güneş koruyucu krem veya pudra uygulanması önerilir. Kesinlikle cilt temizliği olmadan makyaj düşünülmemelidir. Doğru ve etkili makyaj için en önemli adım cildin temizlenmesi ve makyaja mani olan cilt görünümünün doğal yöntemlerle ortadan kaldırılmasıdır.


Makyaja Mani Olan Etkenler

Kusursuz bir makyaj için birçok olumsuz etken ve engel bulunur. Bunların başında ciltte beliren leke, morluk ve koyu halkalardır. Bu sorunlardan gençleştirici etkiye sahip krem, serum ve tonik gibi ürünler kullanılarak kurtulmak mümkündür. Diğer bir taraftan ise kozmetik ürünlerin kalite ve geçerliliğidir. Bu durumun sonrasında ise cilt tipine uygun kıvamlı ürün seçenekleri bulmak önemlidir.


Makyaj Aşamaları ve Önemli Püf Noktaları

Cilt temizliği ve bakımının ardından cilt makyaja hazır hale getirilir. Bunun için cilt hafifçe nemlendirilmelidir.

Fondöten Uygulaması

Fondöten Uygulaması

Fondöten Uygulaması: Ciltte beliren kusurların evvela kapatılıp, makyajın ilk aşamada etken olmasını sağlamak için fondöten sürülür. Fondöten olarak cilt tipine uygun, kişinin zevk ve kullanım kolaylığına bağlı olarak stick, krem, toz vb. fondötenler seçilebilir. Temiz ve hafif nemlendirilmiş cilde sünger yardımıyla fondöten uygulanır. Her kullanım sonrası sünger, fırça ve ilgili ürün malzemeleri yıkanıp kurutulmalıdır. Akabinde gölgelendirme yapılacaksa fırça ile ilave fondöten sürülebilir. Doğru ve verimli makyaj için gündüz makyajı gün ışığı alan alanlarda, gece makyajı da bol aydınlatılmış uygun alanlarda yapılmalıdır. Seçilmiş olan fondötenler ten rengine olabildiğince yakın renklerde olmalıdır. Zira makyajın yapmacık ve ciltte yabancı görünmemesi için bu en önemli unsurdur. Fondötenler daima ince katman halinde sürülmeli ve ilk kullanımda sünger, sonrasında parmak uçları uygulanabilmelidir.


Pudra Uygulaması

Pudra Uygulaması

Pudra Uygulaması: Fondöten sonrası uygulanması gereken diğer işlem pudradır. Fondöten üzerine sürülecekse pudranın şeffaf olmasına dikkat edilmelidir. Şayet tek başına kullanılacaksa da ten rengine yakın olmalıdır. Ayrıca pudra fırçasıyla ince katman olarak sürülmesi önerilir.


Göz Makyajı

Göz Makyajı

Göz Makyajı

Göz çevresine sürülen diğer makyaj ürünleri rimel, göz kalemi (göz kalemi nasıl sülürür), eyeliner ve far gibi ürünlerdir. Göz makyajı (göz makyajı nasıl yapılır) yapılırken öncelik sırası kişinin ortaya çıkarmak istediği esere göre aslında değişse de göz kalemiyle gözler netleştirildikten sonra eyeliner ile gözlere mana kazandırılmalıdır. Rimel, kirpiklerin netleştirilmesi, far ise göz çevresinin kusursuz görünmesine fayda sağlar.


Dudak Makyajı

Dudak Makyajı

Dudak Makyajı

Dolgun dudaklar için ince çizgi halinde, ince dudaklar içinse ince çizilip ardından içerisi doldurularak ruj (ruj nasıl sürülür) sürülmelidir. Sonrası parlatıcı ve netleştirici özelliğe sahip krem yahut parlatıcılar sürülebilir. Her zaman aşırı koyu ve açık renk rujlardan kaçınmakta fayda vardır. Çünkü diğer makyajın sanatsal etkisini ortadan kaldıracaktır. Ruj, makyajın tamamlayıcısı olmasa da son sürecidir.


Önemli Püf Noktası ve Tavsiyeler

Makyaj öncesi ve sonrası cilt bakım ve temizliğine daima önem verilmelidir. Doğal makyaj her zaman etkili olduğu unutulmamalıdır. Bol ürün kullanımı makyajın etkin olmasını asla sağlamaz, aksine mat veya donuk görünüm oluşturulmasını sağlar. Bu yüzden az miktar ürün kullanımı, özentili makyaj uygulaması istenilen hoş görünümü sağlar. Ten rengine yakın renkler doğal görünümü sağlar, zıtlık oluşturan renkler ilgiyi artırır fakat bir tek ürünün aşırı açık veya koyu olması makyajın yapmacık görünmesini sağlar.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir