Makyaj Malzemeleri

Paylaş

Bayanların zarafetine zariflik ve güzelliğine estetikle birlikte incelik kazandıran makyaj uygulamasının başlıca malzemelerini neredeyse bilmeyen kadın yoktur. Çünkü hemen hemen her bayanın hayatında önemli bir yere sahiptir makyaj. Her bayanın çantasında mutlaka olması gereken veya olan birkaç makyaj malzemesi de bilinen gerçekler arasındadır. Temelde uygun bir makyaj için kullanılan makyaj malzemeleri şunlardır;


Kapatıcı

Kapatıcı

Kapatıcılar

Makyaj uygulamasının ilk aşaması elbette ki kusurların kapatılmasıdır. Bu konuda başvurulan ilk makyaj malzemesi, kapatıcılardır. Kapatıcılar; stick, renkli nemlendirici, çubuk fondöten, kompakt fondöten, sıvı-pudra ve krem fondöten olarak gruplara ayrılır. Mat  parlak cilt için en ideal kapatıcıyı seçmenin temel unsuru kapatıcının ten rengine uygunluğudur. Yağlı ve kuru cilt tipleri için de kullanılacak kapatıcıların nemlendirici etkiye sahip olması önemli bir noktadır.

Uygulama: Cilt iyice temizlenip temel bakımı yapıldıktan sonra nemli haldeki cilde uygulama yapılır. Kapatıcı ürün eşit olarak dairesel masaj hareketleriyle sürülür. Cilde iyice yedirilmeli ve gözaltlarına ise özel üretilen kapatıcılar uygulnmalıdır. Boyun kısmına ve üst göğüs bölgelerine de uygulanması makbuldür.


Eyeliner

Eyeliner

Eyeliner

Eyeliner ürünleri, kirpiklerin üzerinden çekilerek gözün etrafında çerçeve oluşturan ve göz makyajının olmazsa olmazı olan en önemli makyaj malzemesidir. Adeta büyülü makyajın sırrı gibidir. Özenle ve dikkatlice uygulanması gereken bir makyaj aşamasıdır. Diğer tabiriyle dipliner ürünü göz şekline ve rengine göre uygulama tarzında kullanılmlıdır.


Rimel

Rimel

Rimel

Kirpiklerin daha yoğun, uzun ve dolgun görünmesine yardımcı olan; güzel ve özel göz yapısı sağlayan en etkin kullanıma sahip makyaj malzemelerinden birisi de rimellerdir. Uygulama aşamasında yukarı doğru ve kirpik diplerinden başlanılarak sürülür. Rimel tercihleri arasında fırçanın yapısı ve türüne de dikkat edilmelidir. Rimmer, kendi bünyesinde dolgun kirpik sunanlar, ilave uzunluk sağlayanlar diğe gruplara ayrılır.


Allık

Allık

Allık

Tene renk, elmacık kemiklerine belirginlik katmaya yardımcı makyaj malzemesi allıklardır. Allıklar, cilt tipine ve rengine uygun olmalı, kişisel görünümün doğallığına uygun olmalıdır. Allıklar, kapatıcılığa yardımcı olduğu gibi, doğal görünüm kazanmak ve etkili makayaj etkisi sunmak amacına da hizmet eder. Allık sürülürken dudaklar büzülüp dudaklara paralel olarak yukarı doğru uygulama yapılmalıdır. İlk fırça allığa dokundurulup fırça kaldırılır ve önce üflenip sonra uygulamaya geçilir.


Göz Kalemi

Göz Kalemi

Göz Kalemleri

Göz çevresini renklendirip ışıltılı hale getirmek için kullanılan makyaj malzemesidir ve eyeliner gibi uygulanır.


Dudak Kalemleri

Dudak Kalemleri

Dudak Kalemleri

Dudaklara renk ve dudak çevresinin genişletilip ruj uygulamasına hazırlanmasına yardımcı makyaj malzemesidir.


Kaş kalemi

Kaş kalemi

Kaş Kalemleri

Seyrek yapılı kaşlara istenilen şeklin verilmesine ve kalınlaştırılmasına yardımcı makyaj malzemesi kaş kalemleridir. Makyaj sonrası arzu edilen çarpıcı gözlere kavuşmak için kullanılır.


Rujlar

Rujlar

Rujlar ve Parlatıcılar

Bayanların vazgeçilmez makyaj malzemeleri arasında yer alan en önemli ürünler, ruj v eparlatıcılardır. Bu ürünlerin seçiminde kişiye, kıyafet ve tene uyumlu renkte olması önemlidir. Nemlendirici etkisinin olması gereken özel malzemelerdendir. Dudaklara mana, renk, ışıltı ve güzellik katar.


Göz Farı

Göz Farı

Göz farları

Gözleri renklendirmek ve gölgelendirmek için kullanılan makyaj malzemelerinden birisidir.


Makyaj malzemeleri haricinde ilave ürünler vardır. Bunlar;

Makyaj bazı : Gözenekleri kapatmak, cilde pürüzsüzlük sunmak için yardımcı malzemedir. Çoğunlukla her cilde uyumludur.

Kapatıcı: Cilt leke ve ton farklılıklarını kapatmaya yardımcı üründür.

Fondöten : Cildin pürüzsüz, net ve duru hal almasını sağlayan makyaj ürünüdür.

Pudra:  Makyaj sabitlemeye yardımcı üründür. Saydam yapılı olması önemlidir.

Nemlendirici: Cilt için en çok gereken ürünlerdendir. Cildin zarar görmesini önler. Soğuk-sıcak hava etkilerinin azami düzeye indirilmesine yardımcı olur.

Bunlar dışında bir de makyaj esnasında kullanılan malzemeler vardır. Bunlar ise;

Cımbız: Her makyajda kullanılması gereken, küçük ama önemli aletlerdendir. Kaş ve cilt düzeni, yapısı ve şekillendirmesi için önemlidir.

Kaş tarağı: Saçlar gibi kaşlarında taranmaya ihtiyacı vardır. Bu hususta gereken en önemli alettir.

Makyaj temizleyici: Cilt sağlığı için en önemli unsur cildin temizliği ve makyajdan arındırılmış olmasıdır. Bu hususta makyaj temizleyiciler büyük role sahiptir.

Kirpik kıvırıcı: Rimel uygulamasının bir parçası olmuş kirpik belirginleştirici ve şekillendirici aparattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir