Kusursuz Fondöten Görünümü İçin Bilmen Gerekenler

Paylaş

Fondöten makyajın temelidir. Cildi kusursuz gösteren, istenmeyen lekeleri kapatan, pürüzsüzleştiren ve güzelleştiren bir makyaj ürünüdür. Fondötenin doğru uygulanması çok önemlidir. Çünkü bilinçsizce uygulanan fondöten çok çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Fondötenin ciltte kusursuz ve pürüzsüz durması için birçok uygulama yöntemi vardır. Bu doğru uygulama yöntemlerinin neler olduğuna bakalım.

Fondöten Kullanmadan Önce Cildi Nemlendirme

Makyaj yapmaya başlamadan önce yapılması gereken ilk işlem, kuru cildi nemlendirmektir. Böylelikle fondöten, nemlendirilmiş cilde çok daha iyi nüfuz ederek, istenilen sağlıklı görüntüyü ortaya çıkarır. Nemlendirme işlemi dışında yapılması gereken uygulama peeling’tir. Peeling, cildi ölü derilerden arındırır. Düzenli olarak peeling yapılan cilde uygulanan fondöten, pürüzsüz bir görüntü ortaya çıkarır. Kısacası fondöten kullanımından önce cildi makyaja hazırlamak çok önemli bir adımdır.

Doğru Fondöten Fırçası Kullanma

Fondöten uygulaması yapılırken, doğru fırça ve sünger kullanımı oldukça önemlidir. Fondöten fırçası bilinçli bir şekilde seçilmelidir. Makyaj fırçalarının temizliği, doğru seçimi ve kullanımı kusursuz makyaj yapımı aşamasında çok önemlidir.

Fondöten sürdükten sonra yüzünüzde fırça izi kaldıysa, bunun anlamı yanlış fırça kullandığınızdır. Bu izlerin ortaya çıkmaması için sık tüylü ve ucu küt olan makyaj fırçaları tercih edilmelidir. Böylelikle fondöten daha homojen bir şekilde yayılmış olur.  Fakat fırça yerine sünger kullanmayı tercih ediyorsanız, sünger tercihiniz yuvarlak olanlardan yana olmalıdır.

Fondöten Seçimini Doğu Yapmak

Fondöten seçiminde en başta dikkat edilmesi gereken nokta, cilt tipine ve cilt tonuna uygun fondöteni seçmektir. Cilt tipinize uygun birçok fondöten çeşidi bulunmaktadır. Önemli olan cilt tipinizi bilmek ve bir profesyonelden yardım alarak buna uygun doğru fondöteni seçmek çok önemlidir.

Fondöten Nasıl Uygulanmalıdır?

  • Fondöten; çene, alın, burun ve yanak bölgelerine, tampon hareketlerle uygulanmalıdır.
  • Fondöteni az miktarda sürmeye dikkat edilmelidir. Gerekirse ilave edilir. Çünkü fondöteni fazla sürmek cilt kusurlarını kapatmak yerine daha çok belirginleştirebilir, yüze maske takılmış gibi bir görüntü verebilir.
  • Fondöten yüzdeki kılların iniş yönüne doğru sürülmelidir. Yoksa yüzde dalgalı bir görüntüye sebebiyet verebilir.
  • Yüze fazla fondöten sürüldüyse, nemli bir süngerle fazla olan kısımlar alınabilir.
  • Fondöteni göz altlarına ve göz kapaklarına kullanmayınız. Buralarda fondöten yerine kapatıcı kullanmak, cildinizin erken kırışmasının önüne de geçecektir.
  • Fondöten yüze uygulandıktan sonra, boyun ve dekolte bölgesine de uygulanmalıdır. Böylelikle daha doğal bir görünüm elde edilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir