Kuru Ciltler İçin Fondöten Önerileri

Paylaş

Kuru ciltli kişiler de en az yağlı ciltli kişiler kadar makyaj uygulamalarında cildinin dezavantajını yaşayan kişilerdir. Kuru ciltlerde, yeterince nem olmadığından pul pul dökülme problemi yaşanır ve bunun yan etkileri makyaj yapıldığında görülür. Makyaj yapılan kuru ciltte, sürülen malzemelerin pütürleşmesi söz konusudur. Bu nedenle, kuru ciltler için fondöten önerilerine geçmeden önce, kuru ciltlerin nasıl makyaj için hazır hale getirilmesi gerektiğinden bahsedilmelidir.

Kuru Cildin Nemlendirilmesi

Kullanacağınız fondöten dünyanın en harika fondöteni de olsa, cildiniz kuru ise ve bu cilde gereken nem takviyesi yapmaz iseniz makyajınız başarısız olacaktır. Bu nedenle ilk yapmanız gereken cildinizi doğru şekilde nemlendirmektir. Bunun için, temiz cildinize sabah ve akşam olmak üzere en az iki kere nemlendirici sürmeniz gerekmektedir. Bunun dışında, gün içinde aklınıza geldikçe azar azar nemlendirici uygulaması yapabilirsiniz. Ayrıca, çeşitli kozmetik markalarının ürettiği nem bombası maskeleri de cildinizin nem dengesi için yararlı maskelerdir.

Fondöten Alırken Dikkat Edilecekler

  • Makyaj malzemesi firmalarının artmasıyla, makyaj ürünlerinin çeşitliliği de artmıştır. Her firma, aynı ürünün ar-ge çalışmasını yaparak yani aynı ürüne farklı özellikler ekleyerek piyasaya sunmaktadır. Bu ürünlerden birisi de fondötendir. Artık fondötenler sadece makyaj yapıldığında cilt kusurlarını kapatmakla kalmayıp aynı zamanda cildi besleyebilmektedir. Birçok markanın fondöteninde çeşitli serumlar bulunmaktadır. Bu serumlu fondötenler sayesinde, makyaj yaparken de cilt bakımı yapabilmeniz mümkündür. Kuru ciltli kadınlar için de, fondöten tercihi yaparken serumlu fondötenleri tercih etmek en başarılı sonucu verecektir.
  • Seçilecek olan fondöten kesinlikle, nemlendirici özelliğe sahip fondötenlerden biri olmalıdır.
  • Su bazlı fondötenler kuru ciltlere daha fazla uyum sağlarlar, bu nedenle su bazlı fondötenin seçilmesi gün boyunca yüzünüzde daha sağlıklı bir görünüm oluşmasına olanak sağlar.
  • Kuru ciltli kişilerin, yoğunluğu fazla ve kalın fondöten uygulaması yapması önerilmez. Çünkü nemsizlikten kuruyan cilt, kalın fondöten uygulaması nedeniyle havasız da kalarak daha çabuk kurur ve yıpranır. Bu nedenle, hafif ve ince yapılı fondötenler tercih edilmelidir.
  • Nemlendiricili ve aydınlatıcılı fondötenler, kuru ciltli kişilerin tercih edecekleri fondötenlerdir. Mat görünümlü ve yoğun fondötenlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Kuru ciltli kişilerin, fondöten uygulaması yaparken, fondöteni ıslak sünger yardımıyla ya da fırçayla yapması daha başarılı sonuç verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir