Koyu Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Paylaş

Koyu ten rengi, birçok insanın sahip olmak istediği bir ten rengidir. Çünkü koyu tenliler, bronzlaşma ihtiyacı olmayan doğal tenli kişilerdir. Günümüzde birçok insan, özellikle kadınlar bronzlaşmak için solaryuma girmekte ya da çeşitli bronzlaştırıcıları kullanarak güneş ışınlarına maruz kalmaktadır. Fakat koyu tenin de dezavantajları vardır. Makyaj yapan koyu tenli kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan biri, tenlerine uygun fondöten ve kapatıcı bulmaktır.

Koyu tenli insanların teni çoğu zaman sarımtrak görünümdedir. Bazen güneş ışınlarının etkisiyle bazen de doğal olarak sarımtrak renkte olan bu tenlerde makyaj için en önemli malzemeler kapatıcı ve fondötendir.  İlk olarak, koyu tenli kişiler kendileri en uygun kapatıcıyı ve fondöteni bulmalıdır. Ayrıca, koyu tenlilerin cildi diğer tenlere göre daha hızlı ve daha çok yağlanma eğilimindedir. Bu nedenle sürekli olarak makyajlarını pudra ile tamamlamalıdırlar.

Koyu Tenliler İçin Fondöten Tercihi

Koyu tenliler için en uygun fondöten, cilde ışıltı verecek olan fondötenlerdir. Günümüzde, kozmetik firmalarının artması ile birlikte fondöten çeşitliliği de artmıştır. Bu sayede, koyu tenlilerin de kendine uygun fondöteni bulması kolaylaşmıştır. Eğer koyu tenli iseniz ve hala kendi teninize uygun bir fondöten bulamadıysanız, bronzer yardımı ile teninize en yaklaşık bir fondöteni karıştırarak makyaj uygulamasına başlayabilirsiniz. Eğer ten renginzie uygun tondaki fondöteni buldu iseniz, her ne marka olursa olsun, cilde şeffaflık veren, saten görünümlü hafif fondötenler sizin için en doğru tercih olacaktır.

Koyu Tenliler İçin Far Seçenekleri

Koyu yeşil, koyu mavi, mor renkleri ve tonları kahverengi gözlü koyu tenli kadınlar için tercih edilebilecek renklerdir.
Koyu kahve, zümrüt yeşili ve açık bordo tonlarındaki farlar, mavi gözlü ve koyu tenli kadınlar için tercih edilebilecek renklerdir.
Mor ve tonları, koyu kahve gibi renkli farlar, yeşil gözlü ve koyu tenli kadınlar için tercih edilebilecek renklerdir.

Hangi renk ve ton olursa olsun, koyu tenli kadınlar far tercihlerinde ışıltılı olanları sıklıkla kullanmalıdır çünkü koyu tenler ışıldadıkça daha sağlıklı görünüme sahip olacaktır. Ve tüm koyu tenlilerin göz makyajlarında kullanabilecekleri gri ve tonları kendilerine çok yakışacak ve ışıltılı görünümde olmasını sağlayacaktır.

Koyu tenlerde altın, şeftali  rengi ve genel olarak bronz tonlar tercih edilmelidir, kırmızı çok kullanılmamalıdır.
Ruj seçinde de koyu kırmızı, bordo sıklıkla kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir