Kontur Makyajı

Paylaş

Günümüz âleminde kontur sanatı makyaj sihirleri ile neredeyse eş değer denilebilir. Gölge ve ışık oyunlarıyla burnu daha küçük göstermek olasıdır. Elmacık kemiklerini vurgulamak, kaşları belirginleştirip bakışları derinleştirmek kontur sanatıyla mümkün kılınmıştır. Doğaldan dramatiğe birçok kontur tarzı bulunur. Temel amaç ise doğala en yakın belirginlikte konturu yapabilmektir. Kontur yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli altın noktacıklar vardır.

Kontur Makyajı

Kontur Makyajı

Altın Noktacık 1: Cilt nemlendirilip hazırlanmalı.

Makyaja her daim temiz ve pürüzsüz bir cilt yüzeyi ile başlanmalı, leke ve cilt kusurları giderilmelidir. Cilt ihtiyaçlarına cevaben nemlendirici kullanılmalıdır.

Altın Noktacık 2: Doğru ürünler doğru fırçalarla uygulanmalı.

Kontur uygulamasında bazı araçlara gereksinim duyulur. Yanlış olması durumunda istenmeyen görünüm ortaya çıkabilir. Fondötenin kesinlikle cilt tonuna uyumluluğuna bakılmalı, cilt tonundan iki ton koyu bir ilave fondöten veya benzer yapıda bir aydınlatıcı bulundurulmalıdır. Fırça olarak, fondöten fırçası, kontur fırçası ve pudra fırçası olmalıdır.

kontur makyajı nasıl yapılır

kontur makyajı nasıl yapılır

Altın Noktacık 3: Neyin ne zaman ve nerede uygulanacağı iyi saptanmalıdır.

Her ürün her yere uygulanamaz. Nereye hangi ürünün ve ne zaman uygulanacağı iyi bilinmelidir. Zira ters bir etkiye neden olunabilir. Koyu fondöten, alna ve yanakların dış köşelerinde sürülmeli, aydınlatıcı da burun kemiğine ve elmacık kemiklerinin üzerine, ilaveten de dudak üstünün orta kısmına sürülmelidir. Bu uygulamanın olabildiğince doğal tutulması önemlidir.

Altın Noktacık 4: Dağıtılmalı, dağıtılmalı ve dağıtılıp iyice uygun görünüme sokulmalıdır.

Dağıtma işlemi konturleme de en önemli adımdır. Fondöten fırçası kullanılarak renk geçişlerinin olduğu bölgelere titizlikle dağıtma işlemi yapılmalı, doğal görünüm sağlanmalıdır.

Altın Noktacık 6: Kalıcılık sağlanmalıdır.

Kontur uygulamasının zorluğu ve emeğine nispeten bir anda uçup gitmesine kimsenin gönlü razı gelmez. Hafif saydam pudra ile makyajın üzerinden geçilip kalıcılık sağlanmalıdır. Bu ürün, boyun kısmına da uygulanmalı ve özentili yapılmalıdır. Bu sürece kadar makyajın bitmediği bilinmelidir.

İpucu: Saydam özellikli pudra uygulamasının ardından kuru cilt görünümünü engellemek adına cilde yüz spreyi sıkılabilir.

Yüz Kontürleme Nedir?

Özel bir makyaj tekniği denilebilir. Temel amaç ise yüzün ideal tipe kavuşmasını sağlamaktır. Bu da uygun makyaj ürünleri ve fırçalarıyla yapmak mümkündür. Aslında ışık oyunları oynamak da denilebilir.

kontur makyajı için gerekli malzemeler

kontur makyajı için gerekli malzemeler

Temel Malzemeler

Malzeme ve uygulama hususunda en önemli unsur gece mi gündüz mü yapılıyor olmasıdır. Gece makyajı yüzde koyu renkler isterken, gündüz makyajı daha ışıltılı renkler gerektirir. Gündüz makyajında doğal görünüm önemlidir. Konturlemenin gündüz gizlenmesi gerekir.

Gece makyajında kontürleme için tene iki ton koyu fondöten veya konturlemeye özgü üretilmiş kremsi makyaj ürünleri kullanılmalıdır. Gündüz makyajı için de iki ton koyu pudra doğallık ve kalıcılık için önemlidir. Ayrıca aydınlatıcı ürünlerin de gün ışığında teni sağlıklı ve aydın görünüme sokması mümkündür.

Yüz kontürleme fırçalarına değinmek gerekirse de mutlaka makyaj fırçası kullanılmalı ve bunun için MAC, Real, Techniques yahut Sigma gibi önemli markaların fırçalarına başvurulmalıdır.

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir