Kaş Farı Nasıl Sürülür ?

Paylaş

Makyajın bir başka alanı da kaşlardır. Seyrek kaşlar, pek istenmediği gibi, aynı zamanda aşırı açık renkli ve düşük, kısa kaşlarda kişiyi tatmin etmez. Seyrek kaşlara gür görünüm kazandırmak için far veya kaş kalemi kullanılır. Kaş kalemlerinin sert oluşu ve kaşlarda dökülmeye neden olması dolayısıyla far kullanımı uygundur.

Kaş Farı Nasıl Sürülür

Kaş rengine uygun seçilen kaş farı özenle sürülmelidir. Açık renkli kaşlar için çok fazla koyu renkler kullanılmamalıdır. Çünkü koyu farlar yapay görünüme neden olmaktadır ve komik görüntü ortaya çıkarır. Tabi ki koyu renkli kaşlar için de açık tonlar uygun olmayacaktır. Kaş farı sürmeden önce fırça yardımıyla kaşlar taranıp düzeltilmeli ve bakımı yapılmış olmalıdır.

Far sürülürken kaş şekline riayet edilip, dışa taşırılmamalıdır. Çünkü bu durumda kaşların boyanmış olduğu belli olacaktır. Bu sorun engellenmeli ve ona göre özenle boyama yapılmalıdır. Kaşların dışına taşma endişesine karşı bazı farların kendilerine özgü, kaş şekillerine uygun kalıpları mevcut olup, bu kalıplar yardımıyla boyama yapılabilir. İşlem sonrası far yoğunluğu, fırça yardımıyla dağıtılarak giderilir ve akabinde pudra, fırça yardımıyla aynı şekilde kaşlara sürülür. Bu sayede ilk elde edilen renkte kırılma sağlanır.

Ayrıca aşırı seyrek kaşlar, kıl tekniği sayesinde kaş konturu uygulanarak giderilebilir. Böylece uzun süreli kaşların boyanmasına lüzum kalmaz. Farla kaçlarda beliren boşluklar sonradan doldurulup, yeniden pudra (pudra nasıl sürülür) sürülebilir.

Kavisli Kaş ve Düz Kaş

Kavisli Kaş ve Düz Kaş

Kaş Farı Sürme İncelikleri

Kaş farı, eyeliner ya da kaş fırçası yardımıyla kaşlardaki boşluk görülen yerlere sürülmesi ilk aşamada önemlidir. Tıpkı kaş çiziyormuşçasına boşluklar doldurularak çizilmesi durumunda doğal ve güzel görünüm elde edilebilir. Ayrıca kaş üzerinden şeffaf yapılı kaş maskesi ile geçmek, hem farın sabitleşmesini ve hem de kaş şekillerinin tüm gün bozulmadan kalmasını sağlar. Kaşlarda zarifliği sağlamak için çok ince bir dokunuş olarak kaş rimeli veya kaş kaleminden faydalanılabilir, ancak ustalıkla bu işlemin yapılması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Dikkat: Kaşların dökülmesi, yıpranıp kırılması olası yanlış makyaj ürünlerinden kaynaklanır. Bu yüzden zararlı kimyasal içermeyen kaş farı ve kalemleri kullanılmalı, her zaman gerek makyaj öncesi, gerekse makyajın işlevini yitirdiği yani çıkarılması gerektiği durumlarda yüz bölgesiyle birlikte kaşlarında özenle bakım ve temizliğinin yapılması gerekir. Temizlik ve bakım kesinlikle ihmal edilmemelidir ki, etkili ve kusursuz makyajın en önemli etkenlerinden birisi budur.

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir