Göz Makyajı Nasıl Yapılır ?

Paylaş

Bilindik yöntemler kimi zaman yetersizdir göz makyajında. Bazen özel yöntemler ve bazen de hileler uygulamak gerekir ki, arzu edilen makyaj elde edilebilsin. Göz makyajında temiz ve bakımlı olmanın önemini vurguladıktan sonra genel makyaj uygulamasının bir kaç yöntemi olduğu ve kişiye göre değişebildiği belirtilmelidir. Geleneksel, kusursuzlaştırıcı, modern gibi birkaç yöntem mevcuttur. Genel olarak geleneksel göz makyajıyla kusursuzlaştırıcı makyaj elde etmeye yönelik göz makyajı yapılmalıdır.

Makyaj denildiği zaman öncelikle çarpıcı ve manalı bakışlar sunan gözler, göz makyajı denildiğinde de bakışlarla karşı tarafı büyüleyen etkinin elde edilmesi akla gelir. Ancak göz makyajı doğru yapılmadığı takdirde komik ve hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle göz makyajını doğru yapmak, makyajı ustalığa döküp, ortaya sanat eseri çıkarmak önemlidir.

Hafif Göz Makyajı

Geleneksel Gündelik Hafif Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Evvela makyaj setleri ve ürünleri özenle seçilmelidir. Ardından bu ürünlerle makyaj yapılmalıdır.

  1. Yüzün makyaja hazırlanması: Yüz ve göz çevresi bol suyla yıkandıktan sonra cilt temizliği titizlikle yapılmalıdır. Bunun için yüz temizleme toniği ve serum kullanılabilir. Ardından hangi mevsim ve ay olursa olsun yüz ve göz çevresine uygun özellikte güneş koruyucu kremin hafif ve narin dokunuşlarla uygulanması tavsiye edilir. Yüzde ürünün kalmamasına dikkat edilmelidir.
  2. Fondöten seçimi ve uygulaması: Kaliteli ve paraben yahut kanserojen madde içermeyen fondötenler tercih edilmelidir. Bu özel fondöten, parmak uçlarıyla hafifçe masaj yapılarak göz çevresine uygulanır. Özel yapıp fırçalarla da uygulanması idealdir.
  3. Göz kalemi ve rimel kullanımı: Gündelik hafif makyajda pek bulunmasa da geleneksel makyajda bulunması dolayısıyla hafif miktarda uygulanması önerilir. Göz kapaklarına eyeliner, kirpik diplerine hafif koyu renkli göz kalemi  (göz kalemi nasıl sürülür) ve kirpiklere de yine oldukça az miktarda ve yumuşak dokunuşlarla rimel uygulanabilir.

Şayet göz çevresinde leke ve koyu halkalar bulunuyorsa, bunlar için göz çevresi bakım kremi veya serumu kullanabilirsiniz. Makyaj yapımında da cildin ton rengine uygun koyu kıvamlı fondöten uygulanmalıdır. Yüzün T-Bölgesi denilen burun, alın ve çene kısımlarında yağlanma ve istemsiz paralama gözlemleniyorsa bu ilgili kısımlara hafif oranda fondöten ve az miktarda isteğe göre kapatıcı kullanılabilir.

Not: Eyeliner özel bir beceri ve ustalık isteyen bir iştir. Başarılı uygulama elde edilmezse kötü görünüm ve istemsiz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden göz kalemiyle bu sürecin başarıya kavuşturulması önerilir.

Kusursuz Özel Göz Makyajı

Kusursuz Özel Göz Makyajı

Kusursuz Özel Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Bayanların zarafet ve büyüleyici güzelliklerini ortaya çıkarmanın en önemli yolu göz makyajının kusursuz ve etkileyici yapılmasıdır. Bu hususta göz şekli, büyüklüğü ve göz çevresinin yapısı dikkate alınmalıdır. Kusursuz makyaj için evvela göz çevresinin bakımının düzenli yapılması, makyaj sonrası temizliğin titizlikle uygulanması gerekir. Leke, koyu halka ve aknelerden arındırılmış göz çevresi kusursuzlaştırıcı makyaj için önemli rol oynar.

Geleneksel makyaja ilave olarak eyeliner sanatı ve göz kaleminin bir ressam gibi kullanılması gerekmektedir. Fazla fondöten ve kapatıcılardan kaçınılıp, gözlerin belirginleştirilmesini sağlamak gerekir. Ayrıca rimellerin de parıltılı özellikte olmasına dikkat edilmelidir ki, makyajın estetik hal almasını, kişinin zarafet kazanmasını sağlar.

Not: Düğün, parti ve özel günler için kusursuzlaştırıcı göz makyajında Retro Eyeliner tekniği de uygulanabilir.

Retro Eyeliner Taktiği

Burun Şekline Göre Makyaj Uygulaması

Retro Eyeliner Taktiği

Göz kapaklarından kalın halde başlatılıp, göz çıkışı uç bölgelerine kanat olarak ince bir çizgi çekilmesine ve ardından bu kanatın doldurularak gölgeli netlik kazandırılmasına Retro Eyeliner Taktiği denir.

Tavsiye: Kusursuz bir göz makyajı için geleneksel yönteme ek olarak retro eyeliner taktiği ve ilaveten saydan pudra uygulamasına başvurulabilir. Zira göz kalemi uygulamasının ardından gözaltında oluşabilecek akıntı nedenli morluk görünümünü saydam pudra ortadan kaldıracak ve uzun süreli kusursuz görünüm elde ettirecektir.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir