Göz Kalemi Nasıl Sürülür ?

Paylaş

Göz renginin ve zarafetinin ön plana çıkartılması, göz çevresinin belirginleştirilmesi için göz kalemleri kullanılır. Birçok renk seçeneği ile sunulan göz kalemlerinin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Göz kalemleri, gözlere istenilen şekli kazandırabilmektedir. Bir İngiliz hanımını Hint güzeli, bir Türk bayanını Japon veya asyalı bir hatuna dönüştürmeyi ancak göz kalemleri başarabilir. Kişinin güzelliğini ön plana çıkarak ve bakıldığında ilk göze çarpan güzellik nitekim gözler ve gözlere uygulanan makyajdır. Bu makyajın da göz kalemleriyle estetikleştirilmesi kişiye manalı bakışlar kazandırır.

Göz Kalemi Nasıl Sürülür

Göz Kalemi Nasıl Sürülür

Göz Kalemi Sürme Şekilleri

Göz kalemleri sürmenin birkaç şekli vardır. Derin ve manalı bakışlar elde etmek için göz içerisinde ve dışına göz kalemi sürülür. Ayrıca göz farı olarak da kullanılabileceği gibi, pamuk yardımıyla da uygulanan kalem dağıtılıp, dumanlı bir görünüm elde edilebilir. Zira bu durum göz kalemiyle far uygulamasını da elde etmeyi sağlayacağından ilaveten far sürülmesine gerek yoktur.

Göz kalemleri, göz makyajının haricinde yanak ve dudak üstü bölgelerine ben ve gölgelendirme yapmak içinde kullanılabilmektedir.

Göz Kalemi Sürme Teknikleri

Göz Kalemi Sürme Teknikleri

Göz Kalemi Sürme Teknikleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli ve ten rengine uyumlu göz kalemleri seçilmelidir. Açık tenli bayanların yumuşak tonlu görünüm elde etmeleri için kahverengi tonlarda göz kalemleri kullanması önerilir.

Temel olarak göz kalemi kullanımı, seçimi ve sürülmesinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Bu hususlara harfiyen uyulması ve önerilerin dikkate alınması durumunda başarılı makyaj elde edilebilir.

Önemli Şart: Göz rengine ve makyaja göre uygun kalitede göz kalemleri seçilmelidir. Misal; göz rengi mavi olanların mavi ve yakın tonlarda göz kalemi kullanmaları daha çekici gözler ortaya çıkaracaktır.


Kedi Gözü Makyajı

Kedi Gözü Makyajı

Kedi Gözü Makyajı: Bu tür makyaj yapacak kişilerin göz kalemlerini içeriden başlayıp şakaklara doğru kuyruk hali alacak şekilde sürmeleri gerekir.


Çekik Göz Makyajı

Çekik Göz Makyajı

Çekik Göz Makyajı: Bu halde bir göz yapısı elde etmek için göz kalemi alt ve üst kirpiklerin ortasından itibaren gözün bitişik noktalarına doğru sürülmelidir.


Büyük Gözlerin Küçük Gösterilmesi

Büyük Gözlerin Küçük Gösterilmesi

Büyük Gözlerin Küçük Gösterilmesi: Küçük görünümlü gözler elde etmek için göz renkleriyle aynı yahut benzeri renkte göz kalemi seçilip, kirpiklerin alt kısımlarına sürülmelidir.


Küçük Gözlerin Büyük Gösterilmesi

Küçük Gözlerin Büyük Gösterilmesi

Küçük Gözlerin Büyük Gösterilmesi: Beyaz renkli göz kaleminin göz çevresi altına ve üstüne hafifçe sürülmesi yeterli olacaktır.


Buğulu ve Çekici Gözler

Buğulu ve Çekici Gözler

Buğulu ve Çekici Gözler: Daha çekici ve buğulu göz makyajı için göz kalemi, göz çevresine uygulandıktan sonra temiz pamuk yardımıyla hafifçe kelem dağıtılır. Bu istenilen etki ve görünümün elde edilmesi için yeterli olacaktır.


Gözlere Parlaklık Kazandırma

Gözlere Parlaklık Kazandırma

Gözlere Parlaklık Kazandırma: Alt göz kapağına beyaz renk göz kalemi sürülmesi istenilen parlaklığı oluşturacaktır.


Birbirinden Uzak Gözler İçin Göz Kalemi Uygulaması

Birbirinden Uzak Gözler İçin Göz Kalemi Uygulaması

Birbirinden Uzak Gözler İçin Göz Kalemi Uygulaması: Göz rengine uygun, benzer renkte göz kalemi seçilip gözlerin ortasından başlanarak göz pınarına doğru göz kalemi sürülür. Bu sayede gözler daha yakın ve orantılı görünebilmektedir.


Ayrıca göz kapakları aşağı doğru olanların kirpik diplerine beyaz ve siyah gibi belirginlik oluşturacak renkte göz kalemi sürmeleri bu durumu ortadan kaldıracak ve arzu edilen görünümü sağlayacaktır.

Bu uygulamalar haricinde yumuşak uçlu göz kalemleri seçilmeli, gözaltı kısımlarının hassasiyeti dikkate alınarak bu bölgelere gerdirme yöntemiyle dikkatlice göz kalemi sürülmelidir.

Göz Kalemi Akma Sorunu

Göz makyajının ardından nem, sıcak veya beneri durumlardan ötürü kalemlerin akması ve istenmeyen bir görünümün oluşması olasıdır. Bu durumu ilgili göz kalemi ile aynı renkte göz farı kullanarak ortadan kaldırmak mümkündür. Bir başka yöntem olarak göz çevresine krem formunda kapatıcı etkiye sahip ürünler uygulanarak göz kaleminin tutuculuğu artırılabilir. Ayrıca göz kalemi yerine sıvı kıvamlı eyeliner da istenilen tüm özellikleri elde edebilmek için kullanılabilir. Bu sayede göz kalemlerinin akma tehlikesi bertaraf edilmiş olur.

Önemli Not: “Daha uzun ömürlü makyaj elde etmek ve güzel görünüm sağlamak için her zaman kaliteli ve bilindik markaların ürünleri tercih edilmelidir. Ayrıca göz kalemleri kaşların kalınlaştırılması için veya eyeliner yerine de kullanılabilir.”

Dikkat: Kesinlikle göz kalemleri bastırılmadan ve ivedilik gerektiren zaman ve ortamlarda uygulanmamalı ve göz bebeğine temas ettirilmemelidir.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir