Eyeliner Sürme Teknikleri

Paylaş

Göz makyajının olmazsa olması olan eyeliner uygulamasının da kendine özgü bir takım teknikleri ve puf noktaları vardır. Her şeyden önce kaliteli ve göz yapısına uygun ürün seçimi yapıldıktan sonra teknikler dikkate alındığında istenilen kusursuz sonuçlar elde edilebilir.

Eyeliner Sürme Teknikleri

Temel Eyeliner Sürme Taktiği

  1. Kalemin ucu yumuşatılmalı. Kırık veya kısık uçlu kalemlerden kaçınılmalıdır. Şayet en çok önerilen likit eyeliner (likit nasıl sürülür) yerine kalem formlu eyeliner tercih edilecekse, bilinmelidir ki kalemler bir müddet sonra sertleşebilmektedir. Bu yüzden kalemin uyu kullanım öncesinde 2 – 4 saniye kadar fön makinesiyle ısıtılmalı ve bu sayede göz kapaklarına daha kolay çizgiler çekilebilmektedir.
  2. Likitten önce kalem kullanılması ön tavsiyelerdendir. İlk başlarda akışkan eyeliner sürmede zorluk yaşanılıyorsa, ilk etapta kalem formlu eyeliner’la göze ince hat çekilmelidir. Sonrasında likit kıvamlı eyeliner uygulaması uygun olacaktır. Zira yamuk çizgiler, taşma tehlikesi bu yöntemle ortadan kalkar.
  3. Kuyruk yapmak için kart kullanımı önerilir. Düz çizgi çekmek için çoğu kişinin zorlandığı aşikârdır. Bu hususta kusursuz hatlar elde etmek için ve kedigözü makyajı için uygun kartlarla veya kalın kâğıt parçalarıyla makyaja mana kazandırmak mümkündür. Kart, gözün ve kirpiklerin bittiği noktaya koyulup, kalem veya akışkan eyeliner ile kuyruk çizimi yapılır. Akabinde kart, göz kapağının orta kısmına konulur ve düz çizgi çekilerek yapılmış olan kuyrukla birleştirilir.
  4. Dış kısımlardan başlamak en uygun olan taktiktir. Kuşkusuz kusursuz bir eyeliner çizgisi elde etmek için gözün bitiş noktasından başlanması önemlidir. Şayet göz kapağının başlangıç bölgesinden eyeliner çekmeye başlanılırsa, kalınlık ve incelik oranının kontrolü zor olacaktır. Dış kısımlardan başlanılması, istenilen uzunlukta kuyruk yapılmasını ve eyeliner uygulamasını daha da kolaylaştıracaktır.
  5. Maskara Eyeliner olarak kullanılabilmektedir ki, eşsiz bir görünüm sağlar. Hızla yapılan makyajda son anda eyeliner sürmeden evvel rimel sürüldüğü fark edildi. Makyaj silmek ve yeniden makyaj yapmak elbette ki olacak iş değil. Zamanda bunun için yeterli olmayabilir. Bu ve bu gibi durumlarda maskaranın mucizelerine başvurmak gerekir. Maskara, göz kapağına yaklaştırılarak sürülürse, kirpik diplerinin etrafına bulaşan maskara da fırça ile çok yayılmadan dağıtılırsa istenilen sonuç elde edilebilir.
  6. Sünger genellikle kullanılır. Kimi zaman büyük olumlu sonuçlar doğurur ama fırça bazen idealdir. Kalem biçimli birçok eyeliner’ın arka kısmıyla dumanlı göz makyajı elde etmek yahut eyeliner çizgilerini hafif kıvamlı yumuşatmak amaçlı dağıtıcı süngerler bulunmaktadır. Fakat bu ve benzeri bütün eyeliner’lar, kişiye arzuladığı etkiye yeterli oranda verememektedir. Bunun yerine eyeliner için özel geliştirilmiş dağıtıcı fırçalar mevcuttur. Bunlara başvurmak, nitekim mükemmel sonuçlara vesile olur.

Not: İyi eyeliner kıvamı diye bir şeyden söz etmek doğru olmaz. Daha çok kullanıcının kullanım pratiği ve elde edilmek istenilen sonuç önemlidir ki, buna bağlı olarak eyeliner kıvamı ve türü tercih edilmektedir.

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir