Dudak Makyajı Nasıl Yapılır ?

Paylaş

Bir hanımın zarif ve kusursuz görünümünü etkileyen, nokta koyucu en büyük unsur nitekim dudaklarıdır. Dudak makyajında ise kalıcılık, belirginlik ve makyaja uyumluluk önemlidir. Her şeyden önce ise makyajın ne denli kusursuz olursa olsun mana içermesi için dişlerin, dudak ve cilt sağlığının yerinde olması gerekir.

Dudak Makyajı Nasıl Yapılır

Dudak Makyajı Nasıl Yapılır


Dudak Makyajında Önemli Etkenler

Rujda kalıcılık

Rujda kalıcılık

Rujda kalıcılık

Ruj sürülmeden evvel biraz dudaklara fondöten sürülüp pudralamakta fayda vardır. Bir kat ruj sürüldükten sonra fazlasını alması için iki dudak arasına bir kağıt mendik konulmalı ve dudakların kapatılıp ikinci katmanın uygulanması yapılmalıdır.


Rujun dişleri boyaması

Rujun dişleri boyaması

Rujun dişleri boyaması

Elbette ki kötü ve acemice bir makyaj sonucu ortaya çıkaran bir durumda rujun dişleri boyamasıdır. Çözümü ise, ruj sürüldükten sonra baş parmağın ağza konulmasıdır. Tıpkı çocukların parmağını emdiği gibi yapılıp dudakların sıkıca kapatılmasıdır. Bu durum rujun fazlalarını parmağınız vasıtasıyla ortadan kaldıracaktır.


Rujun belirginleştirilmesi

Rujun belirginleştirilmesi

Rujun belirginleştirilmesi

Ruj rengine uygun tonlarda dudak kalemiyle bütün dudağın boyanıp ardından ruj uygulamasına geçilmesiyle bu sağlanabilir. Daha net ve belirgin renkler elde edilebilir. Parlatıcı yerine de dudaklara vazelin sürülmesi önerilir. Daha parıltılı ve kalıcı bir güzellik elde edilebilmektedir. Ayrıca dudakların yazın güneşin zararlı ışın ve etkilerinden olumsuz olarak etkilenmesini de koruyacak, kışın ise soğuğun kurutuculuğundan sakınacaktır.


Doğallık

Doğallık

Doğallık

Dudakların doğal kırmızısına çok daha yakın bir ruj rengi seçilmesi, ardından rujun yalnızca alt dudağa sürülmesi ve sonrasında da dudakların birbiri üstüne kapatılıp sıkılması yeterlidir. Üst dudağa geçen rujun da parmak uçlarıyla hafifçe yayılması sağlanmalıdır. Bu durum doğallığı kazandıracaktır.


Dudaklara Özel Şekiller Verme

Dudaklara Özel Şekiller Verme

Dudaklara Özel Şekiller Verme

Dolgun Dudakların İnceltilmesi

  • Dudak kenarına hafifçe fondöten sürülür.
  • Dudaklara ruja uygun bir renkte dudak kalemi uygulaması yapılır. Üst dudağın doğal çizgisinin hemen altından, alt dudağın ise hemen üstünden çevrelenerek çizim yapılır.
  • Yeni elde edilen dudak çizgisine sadık kalınarak ruj sürülür. Mat rujlar seçilmelidir. Ruj, fırça ile uygulandığında ise çok daha verimli sonuçlar elde edilebilmektedir.

Dudakların Dolgunlaştırılması

Dudakların Dolgunlaştırılması

Dudakların Dolgunlaştırılması

  • Dudaklar, ruja uygun tonlarda dudak kalemliyle doğal çizgisinin tam üst kısmından çevrelenir.
  • Yeni dudak çizgisine göre ruj sürülür. Parlak ve daha açık tonlar seçilmelidir. Koyu renkler, dudakların hacmini küçültecektir. Koyu ton kullanılmak zorunda kalınırsa dudakların ortasına açık bir renk veya özel parlatıcı sürülmelidir.

Dudak makyajında en önemli unsur, dudak yapısına ve ten rengine uygun rujun seçilmesidir. Ayrıca diğer yüz ve göz makyajıyla orantılı özelliklerde yapılması da önemlidir. Çok fazla makyaj yapılması, bolca ruj sürülmesi kusursuzluğu değil, aksine amatörlüğü gösterecektir.

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir