Doğal Makyaj Nasıl Yapılır ?

Paylaş

Doğal makyaj, gündelik yaşamda kullanımı pratik makyaj çeşididir. Her daim ağır makyaj yapılacak olursa, özel günlerde yapılan ağır ve özel makyajın bir anlamı kalmaz. Bu yüzden doğal makyaj öneminin anlaşılması gerekmektedir. Doğal makyaj denildiğinde hafif ve pratik makyaj akıldan çıkarılmamalıdır.

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır

Doğal Makyaj Yapma İncelikleri

Evvela doğal renkler tercih edilmelidir. Cilt teni rengine uygun renkler doğallığa ilk adımı arz eder. Sarıya yakın ten rengi için bej tonlarında krem makyajı uygun olacaktır. Soluk renkli veya renksiz cilt teni için ise uçuk pembe ve şeftali tonları idealdir. Dudaklara dudak peelingi yapılmalı, ölü hücreler ve deri dudaklardan arındırıldıktan sonra dudak nemlendirici sürülmelidir. Canlı dudak görünümü için nemlendirici önemlidir. Doğal makyajın inceliği cilt tonuna tam manada uyumlu, emilmesi kolay krem kapatıcıların kullanılmasıdır. Bu unsurlarda elde edilmiş kapatıcılar dudaklara dahi sürülmelidir. Kapatıcıların pürüzsüz ve canlı cilt görünümü oluşturmadığı düşünülüyorsa, kapatıcı sonrasında tabaka halinde fondöten sürülmelidir. Kuru ciltler için ışığı yansıtan fondötenler seçilmelidir. Bu sayede daha aydın görünüm elde edilebilir.

Doğal görünümlü göz makyajı nasıl yapılır

Doğal görünümlü göz makyajı nasıl yapılır

Bir sonraki adım allık kullanımıdır ve pembe yahut şeftali tonlarında kremler kullanılmalıdır. Likit (likit nasıl çekilir) yapılı allıklarda uygun olacaktır. İlgili allık, elmacık kemiklerine hafifçe sürülmeli ve az miktarda uygulanmalıdır.

Ardından maskara süreci başlayacağından, ilk olarak kirpikler kıvrılır. Sonra birkaç dakika beklemenin ardından maskara sürülüp kuruması beklenir. Üç defa maskara uygulanabilir. En az iki katmak sürülmesi uygundur. Böylece dolgun ve ışıltılı kirpikler elde edilebilir. Kirpikler, kirpik tarağıyla kıvrılmadan maskara süreci bitirilmemelidir. Doğal makyaj ve süreci bu kadar olup, son dokunuş ve kontroller yapıldıktan sonra doğal görünümlü güzellik ortaya çıkarılmıştır.

Doğal Makyaj

Doğal Makyaj

Pratikçe 10 Adımda Doğal Makyaj Yapma

Doğru taktik ve doğru renk seçimi etkili ve güzel makyaja sahip olmak için yeterlidir.

Görünüm: Etkili görünüm için ne dumanlı gözlere, ne de abartılı fondötenlere gerek vardır. Hafif fondöten ve ince göz makyajı yeterlidir.

Renk Belirleme: En uygun renk, renk rengine uygun renklerdir. Ten rengini fark edip, uygun rengi bilmek önem arz eder. Solgun ve renksiz cilt tipleri için şeftali tonları ve de uçuk pembe rengi idealdir. Sarıya yakın tenler için ise krem kıvamında bej rengindeki malzemeler uygundur.

Evvela Deney: Test ve deney önemlidir. Ürünler, satın alınmadan ve uygulanmadan evvel bir defa dahi olsa test edilip, ciltte denenmelidir. Birkaç uzmanın da görüşüne başvurulması verimliliği sabitleşecektir.

Dudaklara Bal Görünümü: Pürüzsüz ve belirgin dudaklar için kusursuz bir dudak cildine sahip olmak gerekir. Bunun için de dudaklara kesinlikle peeling uygulaması yapılmalıdır. Dudak bakım ve temizliği yapılmalı, kuruluğu önlemek için nemlendirici sürülmelidir.

Doğal Makyaj Yapma İncelikleri

Doğal Makyaj Yapma İncelikleri

Kapatıcı: Seçilecek olan kapatıcıların ten rengine uygun, kaliteli ve etkin olmasına dikkat edilmelidir. Genellikle krem kıvamlı kapatıcılar etkilidir. Dudaklar dahil tüm yüz bölgesine kapatıcı sürülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Fondöten Uygulaması

Fondöten Uygulaması

Fondöten: Kapatıcıların sonrasında fondöten kullanımına gerek yok gibi bir yanılgıya düşmemek gerekir. Kapatıcı sonrası fondöten sürülmeli ve fondöten olarak da ten rengine uygun, hafif kıvamlı ürünler seçilmelidir. Kuru tenler için ışığı yansıtan fondötenler seçilmelidir. Ayrıca kesinlikle ince tabaka olarak sürülmelidir. Doğal görünüm unutulmamalı, fazla fondötenden kaçınılmalıdır.

Allık: Allıklar, çok hafif kıvamlı olarak sadece elmacık kemiklerinin üzerine sürülmelidir. Şeftali tonunda çok hafif pembelik verecek şekilde sürülmesi yeterlidir. Doğal makyaj için hafif kıvamlı likit veya krem allıklar sürülmelidir.

Maskara

Maskara

Maskara: Evvela kirpikler kıvrılmalı, 2 – 3 kat olarak maskara sürülmelidir. Her katman arası birkaç dakikalık bekleyiş gerektirir ki, kurumasına fırsat verilsin ve doğallığa uygun güzellik elde edilebilsin. Tüm maskara (maskara nasıl sürülür) sürecinde uzun, dolgun ve dolgun kirpikler elde etmeye çalışılmalıdır.

Dudak

Dudak

Dudakları Parlatın: Ten rengine uygun tonlarda uygun bir parlatıcı dudaklara sürülmelidir ki, parıltılı ve etkili görünüm elde edilebilsin. İçerisinde gümüş parıltısı olan parlatıcılar, daha etkili ve çekici görünüm kazandırmaktadır.

Son Bakış, Son Kontrol: Cilt, saten gibi pürüzsüz, net ve kusursuz; dudaklar berrak parıltıda etkili ve görünüm çekici ise doğal makyaj tamamlanmış demektir. Az ve öz doğal makyaj için fazlasına gerek yoktur.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir