Dipliner Nasıl Sürülür ?

Paylaş

Göz makyajında önemli yer tutan ürünlerden biri de Dipliner’dir. Rakibi olan eyeliner’a göre daha kolay kullanıma sahiptir. Kusursuz ve zarif göz makyajı elde etmeye olanak sunduğu için sıkça tercih edilen göz makyajı ürünlerindendir. Kolay kullanılabilmesine rağmen ilk etapta zorluk yaşanabilmekte ve yanlış uygulanması durumunda istenilmeyen görüntülere neden olunabilmektedir. Dolayısıyla doğru dipliner ürününün seçilip, doğru biçimde sürülmesi gerekir.

Basitçe temel olgu anlatılacak olursa; evvela kuyruk çizimi ve sonra hat çizimi yapılmalı, ardından da göz pınarıyla orta hat belirginleştirilmelidir. Göz pınarından başlanılmaması gerekmektedir ki, bu durumda kalın ilerleme tehlikesi doğabilmektedir. Göz pınarından başlanıp ilerlenmesi uzman olmayan kişiler için zor ve tehlike arz eden durumdur.


Dipliner Nasıl Sürülür

Dipliner Nasıl Sürülür

Dipliner Sürme Yöntemi ve İncelikleri

Her şeyden önce göz yapısı ve rengi dikkate alınmalıdır. Gözün büyüklüğü, yapısı, şekli ve rengi iyi biçimde belirlenmeli ve sonrasında bu niteliklere uygun makyaj ürünleri seçilerek uygulama yapılmalıdır ki verimlilik ve istenilen görüntü elde edilebilsin.

Göz tipi ve yapısı belirleme: Göz kapakları gözün renkli kısmına düşmüş halde ise gözler küçük demektir. Gözün yüksekliği ve uzunluğu da birbirine eşit ise bu gözler yuvarlak anlamına gelir. Düz biçimde aynaya bakıldığında gözün renkli alanının hareketleri takip edilebiliyorsa gözler büyük demektir, büyük gözlülüğün belirtisidir. Dış açının yani göz pınarına yakın olan kısmın iç açıya, yani gözün şakak kısmına yakın olan sivri ucu daha dar olduğu gözlemleniyorsa bu göz tipi düşük yapılıdır. Ayrıca kaş yayı da düşük ise bu da çukur göz yapısına alamettir.

Göz yapısı ve şekli kişinin göz aksanında belirlendikten sonra makyaj sürecine geçilebilir. Göz yapısına ve rengine uygun tonlarda, çeşitte ve özellikle makyaj ürünleri seçilerek başlanmalıdır.


Küçük Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Küçük Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Küçük Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Küçük yapılı gözlerin belirginleştirilmesi ana unsurdur. Bunun için ilk önce alt ve de üst göz kapaklarının iç kısımlarına beyaz eyeliner sürülür. Dipliner ise gözün sivri olan bölgesine gelmeden yukarıya doğru eğim yapılarak kalan boşluklar doldurulacak şekilde sürülür. Dipliner sürme işlemine gözün orta kısmında başlanılır, en baş kısmından nitekim değil. Çizgi hatlarının ilk etapta ince, sonrasında kalınlaştığına dikkat edilmelidir. Çekilen çizgi hattı göz çukuru hizasına kadar uzatılabilir.


Yuvarlak Gözlere Dipliner

Yuvarlak Gözlere Dipliner

Yuvarlak Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Yuvarlak yapılı gözlerde ise temel unsur oran katmaktır. Bundan dolayı evvela doğal tonlarda astar far sürülür. Göz kapağının üzerine de dipliner sürülür ki, kirpik hizası boyunca devam etmelidir. Katiyen göz kenarında yukarıya doğru değil, daha çok düz bir hat halinde ilerleme katedilmelidir. Ayrıca bu durumda aşağıya doğru değil, aksine dipliner’a kıvrım vermeden uzatılması gerektiği manasına gelir. Alt kirpiklerin altıda hafifçe siyah renkli göz kalemiyle gölgelendirilir. Dipliner ve eyeliner, birbirine bağlanılabilir ki, etkileyici bir görünüm elde edilebilir.


Büyük Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Büyük Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Büyük Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Büyük gözlerin de belirginleştirilmesi önemli husustur. Büyük yapılı gözler zaten yeteri oranda dikkatleri üzerine çekebildiği için sadece kapak kısımlarına odaklanılması uygun olacaktır. Dipliner, kullanılırken kirpik çizgisine bağlı kalınmalı, gözlere ilaveten şekillendirilici sürmeye veya şekil vermeye gerek yoktur. Dipliner sürüldüğünde uç kısmı hafifçe kalın ve sivri olmalıdır. Ancak kirpik hizasından çıkmamalıdır. Şayet eyeliner sürülmek isteniliyorsa gözlerin iç kısımlarına sürülmelidir. Üst kapak kısımlarına yoğun rimel, eşsiz görünüm sunacaktır.


Düşük Yapılı Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Düşük Yapılı Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Düşük Yapılı Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Bu tip gözlerde dikkat edilmesi gereken unsur daha iri göz göstermektir. Bunu başarmanın sırrı da alt ve üst göz kapaklarının iç kısımlarına beyaz far sürmektir. Koyu renkli eyeliner ve de kalın hatlı uygulamalardan kaçınılmalıdır. Amaca ulaşabilmek için dipliner’in ince hat olarak çizilmesi gerekir ve çizginin ucu da göz çukuruna dönük halde olmalıdır. Boşlukların doldurulması unutulmamalı, isteğe bağlı özenle bu alanlara far uygulanmalıdır. Göz üzerine düşmüş olan kapağın göz ardı edilerek kapatılmasını sağlamanın ise puf noktası, bu ilgili alanlara gereğinden fazla odaklanılması ve alt kirpiklere kusursuz bir rimel sürülmesidir.


Çukur Yapılı Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Çukur Yapılı Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Çukur Yapılı Gözlere Dipliner Sürme Yöntemi

Temel haye  gözlerin daha çıkık ve belirgin gösterilmesi olduğundan düşük göz tiplerindeki gibi aydınlatılması, göz kapaklarına yoğun ve kusursuz rimel çekilmesi önem arz eder ve çukurda kalan gözlere çoğunlukla dipliner değil de, daha çok far uygulamasının yapılması uzmanlarca tavsiye edilir.

Ayrıca, birbirine yakın yapılı gözler için dipliner uygulaması, göz kapaklarının ortasından başlanmalı, uzak yapıdaki gözler için de çizgi, göz pınarının üzerine doğru uzatılmalıdır. Renkli farların da benzer etkiyi yaratabileceği unutulmamalıdır.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir