Concealer

Paylaş

Cocealer, cilt kusurlarını kapatmaya yarayan bir makyaj ürünüdür. Kadınlar tarafından kullanılan, makyajın en önemli parçalarından biridir. Ciltteki kızarıklığı gidermek için, gözaltı morluklarını kapatmak için  ve cildi olduğundan daha kusursuz hale getirmek amacıyla tercih edilir. Ayrıca concealerların kusur kapatmak dışında başka bir kullanım amacı daha vardır, bu da; aydınlatıcı etkiyi yaratmak. Göz altlarında aydınlık bir görünüm için concealer tercih edilir.

Doğru Concealer Seçimi

Makyajda başarılı bir sonuca ulaşmak için her ürünün, cilt için en uygun olanını sekçe önemlidir. Concealer da makyajın önemli bir parçası olduğu için seçimi oldukça önemlidir. Doğru concealer seçiminin en pratik yolu; kullanılan fondöten markasının bir concealer ürününü seçmektir. Çünkü renk eşitliği, her markanın ürünlerinde aynı değildir. Bu sebeple, aynı markanın fondöten ve concealer ürünü tam bir eşleşme sağlayacağı için tercih aynı marka ürünleri üzerinde olmalıdır.

Renk eşitliği ve tam bir renk uygunluğu sağlandıktan sonra ikinci dikkat edilecek nokta, concealer eğer gözaltı aydınlatıcısı olarak tercih ediliyorsa; concealerın fondöten renginden bir ya da iki ton açık renkte olmasıdır.

Concealer Nasıl Kullanılır ?

Kullanım açalarının farklılıklarına göre, farklı renklerde concealerlar vardır. Bunlar:

  • Yeşil; ciltlerdeki kızarıklıkları kapatmada daha etkilidir.
  • Mor; sivilce izlerini kapatmakta daha etkilidir.
  • Pembe; göz altındaki morlukları kapatmakta daha etkilidir.

Hangisi olursa olsun, concealer sürerken bol malzeme kullanmak makyaja olumlu etki eden bir durum değildir, aksine ne kadar az malzeme ile uygulama yapılır ise makyaj o kadar başarılı olur.

Eğer gözaltında, kapatıcılık ve aydınlık etki yaratması amacıyla concealer kullanılıyorsa, concealer üstüne kesinlikle fondöten sürülmemelidir. Ve concealer, gözaltındaki çizgilere dolup birikmemesi için bir sünger ya da fırça yardımı ile sürülmedir. İşlem sonrası, daha etkili bir sonuca ulaşmak için sabitleyici pudra uygulanmalıdır.

Ayrıca, concealerlar göz makyajı için baz olarak da kullanılmaktadır. Göze uygulanacak olan farın, concealer sayesinde daha düzgün görünmesi sağlanır. Unutulmamalıdır ki, başarılı bir makyaj için öncelikle cildin temizlenmesi ve ölü deriden arındırılması gerekmektedir. İyi temizlenmemiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir