Cilt Tipiniz Nedir ? Cilt Tiplerine Göre Bakım Nasıl Yapılır ?

Paylaş

Mükemmel bir cilde sahip olmak için ne yapmak gerektiğini bilmek, oldukça şaşırtıcı. Bu rehberde, basit bir rutinin taslağını çizecek ve kullanılabilecek en iyi ürünlerden bahsedeceğiz. Bu rehber, yağlı ve siyah nokta oluşumuna eğilimli ciltler için en iyisidir, ama isterseniz kuru ya da karma tip ciltler için de buna uyabilirsiniz.

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz

 1. Yüzünüze dokunma arzusuna karşı gelin. Bu, çok önemli bir adımdır. Sadece ufacık bir dokunmayla bile, milyonlarca bakteriyi elinizden yüzünüze bulaştırabilirsiniz. Kir, gözeneklerde sıkışır kalır ve daha sonra hoş görünmeyen sivilce topluluklarının oluşmasına neden olur.Eğer yüzünüze dokunmak zorundaysanız, elinizi iyice sabunla ve ılık suyla yıkayın, ya da alternatif olarak bir yüz havlusu kullanın. Yağ emici kâğıt da işe yarar, ama bunu yalnızca bir sefer uygulayın, yoksa yağı ve kiri tekrar yüzünüze bulaştırmış olacaksınız ki bu da yüzünüzü daha beter hale getirecektir.
 2. Cilt tipinizi belirleyin ve cilt tipinize uygun cilt bakım ürünlerini satın alın. Bu son derece önemli bir adımdır, çünkü cilt tipinize uygun olmayan ürünler satın alırsanız, bunların size kesinlikle hiçbir yararı olmayacağı gibi durumu daha da kötü hale getirebilirler. Cildinizin sahip olduğu akne gibi özel sorunları dikkate almalısınız.

Normal Cilt

Normal Cilt

Normal Cilt: Normal bir cilt, küçük veya orta büyüklükteki gözenekleriyle pürüzsüzdür ve dokunmaya dayanıklıdır. Bu tür cilt, çok fazla kurumaz ya da yağlanmaz, fakat yalnızca ara sıra lekeler oluşur. Normal ciltli kişiler, ciltlerini nemlendirmeli, temizlemeli, gözenekleri sıkılaştırıcı bir ürün ve belki de bir gece kremi kullanmalıdırlar.


Kuru Cilt

Kuru Cilt

Kuru Cilt: Eğer cildiniz çok gerginse ve bazı bölgelerde pul pul görünüme sahipse, o zaman kuru bir cilde sahipsiniz demektir. Kuru cilt, su yetersizliği ve yetersiz beslenme sonucu oluşabilir. Kuru cilt, pürüzlü ve engebeli görünebilir ve çok nadiren yağlanır. Kuru cilde sahip kişiler, derin nemlendirici özellikli bir ürün tercih etmeli, siyah nokta temizleyicisi ve gece nemlendiricisi kullanmalıdırlar.


Yağlı Cilt

Yağlı Cilt

Yağlı Cilt: Yağlı cildi fark etmek çok kolaydır. Eğer yüzünüz gözle görülür derecede parlıyor ve en ufak bir dokunuşta bile ıslak hissi uyandırıyorsa, o zaman yağlı bir cilde sahipsiniz demektir. Yağlı ciltte, gözle görülebilecek kadar geniş gözenekler bulunur ve leke oluşumuna daha meyillidir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, cildinizi matlaştırmalı, peeling yapmalı, siyah nokta temizleyicisi kullanmalı ve arada bir hafif bir şekilde nemlendirmelisiniz.


Karma Cilt

Karma Cilt

Karma Cilt: Karma cilt, her cilt tipinde görülebilmektedir. Eğer karma cilde sahipseniz, burnunuzun, çenenizin ve alnınızın etrafında yağlanma olduğunu, ama yanaklarınızın kupkuru olduğunu hissedersiniz. Yüzünüzün geri kalan tüm bölgeleri normaldir. Birçok kişinin cildi, karmadır. Siz de eğer onlardan biriyseniz, peeling yapıcı, temizleyici, nemlendirici ve siyah nokta önleyici ürünler kullanmalısınız.


Hassas Cilt

Hassas Cilt

Hassas Cilt: Eğer cildiniz çok kolay bir şekilde tahriş oluyor, belirli kozmetik ürünlerine tepki veriyor ve ani hava değişimlerinden çok çabuk etkileniyorsa, o zaman hassas bir cilde sahipsiniz demektir. Hassas cilt, üstesinden gelmesi zor bir cilt tipidir, çünkü bu cilt, diğer cilt tipleri kadar dayanıklı değildir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için ürünü satın almadan önce test etmelisiniz, yoksa tedavi edilmesi zor lekelerle karşılaşabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, hassas ciltler için uygun olan nemlendirici, temizleyici ve siyah nokta önleyicileri kullanın.


 1. Ne kadar cazip gelirse gelsin, sivilcelerinizi asla ve asla koparmayın, sıkmayın ya da patlatmayın. Bunları yaparsanız, çok daha fazla acır ve daha kötü görünür ve hatta arkasında çirkin bir yara izi bırakır. Bunu yapmak, cildinizin daha güzel görünmesini sağlamayacaktır. Hatta daha da kötü görünmesine neden olacaktır!
 2. Eğer sivilceniz henüz oluşmadıysa, temizleyici, tonik, nemlendirici, peeling yapıcı, pamuk pedler ve yüz maskesi almanız gerekebilir.

Eğer yüzünüzde çoğu zaman siyah noktalar oluşmuyorsa, Clean & Clear gibi (Oxy or Clearasil markalı ürün tavsiye edilmez) ürünler cildinizi çok sertleştirir, cildinizin sahip olduğu doğal yağını alarak, yüzünüzün kupkuru ve rahatsız edici hissedilmesine neden olur.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Aşırı yağlanmayı engelleyen ve zararlı hiçbir kimyasal kullanmadan sağlıklı, temiz bir cilde kavuşmayı sağlayan, nazik ve hassas temizleme ürünlerini tercih edin. Eğer cildinizi temizledikten sonra cildiniz gergin, kuru ve hassas ise, yüz temizleme ürününüz cildiniz için çok sert gelmiş olabilir ve bu yüzden de daha hassas olanını almalısınız. NOT: İş cilt bakımına geldiğinde, “doğal” her zaman iyi olmayabilir ve cildinizi tahriş edebilir.

 1. Sabahları makyajınızı yapmadan önce bir kez ve gece yatmadan önce de bir kez olmak üzere, cildinizi günde 2 kez temizleyin, tonikleyin ve nemlendirin. Bu, cildinize iyileşme ve tüm gece kir ya da makyajla kaplı olmadan rahat nefes alma şansı verecektir. Bu uygulamayı, durulamak daha kolay olacağından duş esnasında yapmak daha kolaydır, ama eğer sadece yüzünüzü yıkayacaksanız, işte size yapmanız gerekenler:

İlk olarak ellerinizi yıkayın, böylece ellerinizdeki bakteriler yüzünüze bulaşmayacaktır.

Tüm gözeneklerinizi açmak için, cildinizi ılık suyla ıslatın. Temizleyiciyi cildinize uygulayın ve aşağı yukarı ya da dairesel hareketler yaparak masaj yapın. Bazı ürünleri cildinizde bir dakika kadar beklettiğinizde, kiri ve makyajı temizleyeceğinden ve gözeneklerinizin derinine nüfuz edeceğinden sonuç daha iyi olacaktır. Bu süre boyunca, temizleyiciyi nazikçe ovmaya devam edin.

Bitkisel Yağlar ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Bitkisel Yağlar ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Daha sonra, nemli bir pamukla, süngerle ya da ılık suyu yüzünüze çarparak nazik bir şekilde tüm temizleyiciyi cildinizden çıkarın. Temizleyicinin cildinizden tamamen çıktığına emin olun, aksi takdirde tahrişe, lekelere ve kusurlara neden olacaktır.

Gözeneklerinizi kapatmak, kirin gözeneklerinizin içine girmesini engellemek ve böylece leke oluşumunu engellemek için, cildinizi soğuk suyla yıkayarak işlemi bitirin. Bu, cildinizin daha taze ve daha az kırmızı görünmesini sağlayacaktır.

Temiz bir havlu ya da kâğıt havluyu yüzünüze hafifçe vurarak kurutun. Kirli havlu, cildinizde kusurlara neden olacak yüzlerce bakteriyi yüzünüze bulaştırır.

 1. Yüzünüzü temizledikten birçok dakika sonra, cildinizi pamuk ped kullanarak tonikle temizleyin. Tonik, cildin muhtemelen temizleme esnasında değişen pH seviyesini doğal haline getirmek için kullanılır. Cildinizi normal pH seviyesine geri getirerek, bakteri ve mikroorganizmalara karşı cildinizi daha dirençli hale getiriyorsunuz. Dışarıda birçok farklı türde tonik bulunmaktadır. Bazıları, cildin pH seviyesini geri getirir, bazıları bakteri öldürür, ya da cildinizde siyah nokta karşıtı içerikler bırakır. Cilt tipinize uygun bir tanesini mağazalarda bulabilirsiniz. Yağlı cilde sahip kişilerde tonik, en önemli unsurdur. Eğer yağlı bir cilde sahip değilseniz, hassas bir tonik tercih edebilirsiniz. İşte şu şekilde kullanacaksınız:

Az miktarda toniği pamuğun üzerine dökün ve bununla yüzünüzün tamamını basit bir şekilde silin, fakat hassas göz çevresinden uzak durun.

Asla ve asla yıkamayın!

 1. Temizledikten ve tonikledikten sonra, cilt tipinize uygun bir yüz nemlendiricisiyle cildinizi nemlendirin. Yağlı bir cilde sahip olsanız bile bu adımı asla atlamayın. Özellikle kuru ciltliler için bu adım çok önemlidir. Jel (yağlı ve siyah noktalı ciltler için en iyisi), krem (kuru ve hassas ciltler için en iyisi) ve serum (normal ve yağlı ciltler için en iyisi) gibi seçilebilecek bir sürü nemlendirici ürün vardır. Bazıları kızarıklık karşıtı, bazıları ise kırışıklık karşıtıdır, bazıları yapay bronzlaştırıcı içerir ve bazıları da yalnızca nemlendirir.

Tonik kuruduğunda, cildinize bir miktar nemlendirici sürün, yüzünüze ve boynunuza dairesel hareketlerle masaj yapın.

Eğer yeteri kadar nemlendirici sürmediyseniz ve cildiniz hala biraz gergin ise, biraz daha sürün. Eğer çok fazla nemlendirici sürdüyseniz ve cildiniz çok yağlı olduysa, bir mendil yardımıyla fazlalığı nazikçe alın.

Bazı kişiler, göz çevresindeki yaşlanma etkilerini ya da şişkinliği önlemek için tasarlanmış ayrı bir nemlendirici kullanmak isteyebilirler.

 1. Haftada bir ya da iki kez, günlük temizleyicinizin yerine cildinize peeling yapmalısınız. Çok fazla sert olmamasına dikkat edin. Cildinize zımpara sürüyormuşsunuz gibi olmamalı. Peeling çok önemlidir, çünkü cildinizin donuk görünmesine neden olan ve gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerini ortadan kaldırır.

Önce makyajınızı çıkarın, daha sonra yaklaşık 30 saniye boyunca dairesel hareketlerle yüzünüze nazikçe peeling yapın. Asla sert bir şekilde ovalamayın, nazil olun! Yalnızca ölü derinizi yok etmeye çalışıyorsunuz, tüm deri tabakanızı değil!

Eğer bir peeling bezi kullanıyorsanız, bezi ılık suyla yıkayın ve ufak dairesel hareketlerle yüzünüzü ovun.

Sık sık tıkanan ve siyah noktalar oluşan burnunuzun üzerindeki gözenekleri temizlediğinizden emin olun.

 1. Düzenli bir şekilde yüz maskesi uygulayın. Bunda da birçok seçenek vardır. Soyulan maskeler lekeli ciltler için en ideal olanıdır, bununla beraber nemlendirici yönünden zengin olan maskeler de kuru ciltler için idealdir. Bunlar, güzellik kürlerinizin en iyileri parçaları olabilirlerken, neden biraz olsun şımartıcı rahatlamaya hayır diyelim ki?

Güzel, nazik, tercihe bağlı olan doğal yüz maskelerini haftada bir ya da daha az kullanın. ( çok sık kullanımda yüzünüzün temizliği tamamen bozulacaktır.)

Eğer yüz maskesine ayıracak paranız yoksa ya da tamamen doğal bir maske denemek istiyorsanız, kendiniz bir yüz maskesi yapabilirsiniz.

En iyi sonucu alabilmek için maskeyi temiz, ılık cildinize, paketin üzerinde yazan talimatlara uygun bir şekilde uygulayın ve soğuk suyla yıkayın. Maskeyi, tavsiye edilenden daha uzun süre yüzünüzde tutmayın. (yaklaşık 15 dakika)

 1. Rutininize bağlı kalın. Cildinizin, tedavinin sıklığına ve kullandığınız ürünlere alışması gerekmektedir. Bazen ilk aşamada olumsuzluk etkilerle karşılaşabilirsiniz, ama genellikle cilt bu duruma uyum sağladıktan sonra geçmektedir.
 2. Dikkat: Eğer cildiniz aradan belirli bir zaman geçmesine rağmen (yaklaşık bir ay) hala düzelmiyorsa, başka ürünleri kullanmanın vakti gelmiş olabilir.

İpuçları

Gözlerin şişkinliğini alması için soğuk salatalık dilimlerini, buzdolabında sakladığınız çay poşetlerini ya da soğuk jel maskeyi uygulayın.

Asla ve asla yüzünüzde makyajla uyumayın. Makyaj temizleyici ıslak mendillerden edinin ve eğer yüzünüzü yıkamak için ayakta duramayacak kadar yorgunsanız, bu mendillerle temizleyebildiğiniz kadarını temizleyin. Bu mendillerin yüz için uygun olup olmadığından emin olun, aksi takdirde hiçbir etki yaratmayacağı gibi yüzünüzde kuruluk oluşturur ve kuru, pul pul lekeler bırakabilir.

Kuru mevsimlerde, odanızda bir nemlendiriciyle uyuyun. Bu, sağlığınız ve cildiniz için mükemmeldir bir cihazdır.

Eğer aşırı kuru bir cildiniz varsa, çok fazla sert olmayan bir peeling fırçası edinin ve haftada 1-2 kez cildinize uygulayın.

Sigara içme, alkol tüketme ve uyuşturucu kullanma, cilt üzerinde erken yaşlanma, ciltte renk bozulması ve kuruluk gibi önemli etkilere sahiptir. Işıldayan güzel bir cilt, iyi bir beslenme şekline, sağlıklı hayat tarzına ve iyi bir cilt bakım rutinine bağlıdır.

Camları açın! Havasız, kuru odalarda durmak iyi değildir. Camları açın ve içeri biraz temiz hava girmesine izin verin.

Yeterli miktarda su için. Eğer suyu çok içerseniz, cildiniz de bu su ihtiyacını karşılamış olur.

Hava kapalı, soğuk ya da yağışlı olsa bile, her gün güneş kremi kullanın. Kullanmanın en kolay yolu olan güneş koruma faktörlü bir nemlendirici araştırın. Uzun yıllar boyunca güneş ışınlarına maruz kalma, erken yaşlanmaya neden olabilir. Yağsız olanı almaya dikkat edin, böylece yüzünüzde kızarıklıklar oluşmaz.

Güzellik uykusuna yatın. Uzmanlar günde 7-8 saat uyunmasını tavsiye ediyorlar. Düzenli uyku, cildinizde ciddi değişiklikler yaratır. Gençlerin en az 9 ya da 10 saat uyumaları gerekmektedir, çünkü vücudunuzun en hızlı büyüdüğü zaman ergenlik dönemidir.

Güzel bir şekilde beslenin. Unutmayın ki vücudunuza ne verirseniz, o da dışarıya onu gösterir!

Bakteri oluşumunu engellemek için yastık kılıfınızı düzenli olarak değiştirin.

Eğer cildinizin bir kısmı yağlı bir kısmı kuru ise, cilt tipinizin yalnızca ikisinden biri olduğunu düşünmeyin. Başka ürünleri cildinizin farklı bölgelerine uygulamayı deneyin.

Asla ve asla aşırı sıcak bir odada uyumayın. Çünkü çok fazla terleyeceğiniz için yüzünüz şişkin ve yüzünüzde muhtemelen de birkaç kızarıklıkla uyanacaksınız.

Alerjinizin olduğu ya da cildinizi tahriş edebilecek hiçbir maddeyi yüzünüze sürmeyin.

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir