Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Paylaş

Hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenmek hem kullanacağınız kozmetik ürünleri açısından hem de yapacağınız cilt maskeleri açısından çok önemlidir. Farklı cilt tipine uygun olarak hazırlanmış ürünleri kullanmak cildinize zarar verebilir. Cildinize herhangi bir ürün uygulamadan önce cilt tipinizi öğrenmeli ve buna göre malzemeler kullanmalısınız. Makalemizde cilt tipleri ve özelliklerini anlatacağız. Kendi cildinizin özelliklerine benzeyen tip sizin cilt tipinizdir.

Kuru Cilt

Cildiniz pul pul görünüyorsa çok gerginse kuru cilde sahipsiniz diyebiliriz. Kuru ciltler yapı olarak çok az yağ ve nem içerirler ve bu sebeple kaşıntı, pul pul dökülme, tahriş gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kuru ciltler hava şartlarından çok çabuk etkilenirler. Sıcak veya soğuk ortamlarda kızarabilir, kaşıntı yapabilir pul pul dökülebilirler. Eğer cildiniz kuruysa, kuru ciltlere uygun nemlendiricileri asla yanınızdan ayırmamalısınız. Ayrıca dışarıya çıkmadan mutlaka cildinize uygun güneş kremi ve nemlendirici kullanmalısınız. Tabii ki diğer kozmetik ürünlerinizi de cildinize uygun seçmenizde fayda var.

Karma Cilt

Adından da belli olduğu gibi bu cilt tipinde iki ayrı cilt tipi mevcut. T bölgesi dediğimiz alan, yani alın, burun ve çeneden oluşan kısım, yüzün diğer bölgelerine göre daha yağlı ve aknelidir. Gözenek problemi de oluşabilen bu alan için farklı kozmetik ürünleri kullanılmalıdır. Örneğin kuru ciltler için kullanılan nemlendiriciyi bu bölgeye uyguladığınızda zaten yağlı olan bölge daha da yağlanacaktır. Bu da akne ve siyah nokta oluşumunu arttıracaktır. Bu sebeple eğer T bölgesi yağlı olan bir cildiniz varsa yağlı ciltlere göre hazırlanmış kozmetik malzemelerini kullanmalısınız. Ancak sadece T bölgesine uygulayın yani yüzünüzdeki diğer kuru bölgelere sürmeyin.

Normal Cilt

Gergin olmayan, pembemsi renklere sahip ve yumuşak bir cildiniz varsa normal bir cilde sahipsiniz demektir. Normal cilde sahip olan kişilerin yüzlerinde fazla sivilce ve siyah nokta oluşumu olmaz.  Ayrıca gözenekleri de belirgin değildir. Kozmetik ürünlerinizi yağlı ciltlere veya kuru ciltlere göre seçtiğinizde cilt dengenizi bozabilir ve cilt problemlerinin oluşmasına sebep olabilirisiniz. Bu sebeple normal çitlere uygun nemlendirici ve diğer cilt ürünlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir