Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş

Cilt, kişinin kimliğini yansıtan ve ona özgünlük kazandıran en önemli vücut azalarından sadece birisidir. Temel bakımının yapılması da hem sağlık, hem güzellik ve hem de estetik zarafet için gereken önemli bir unsurdur. Bu hususta cilt bakımında yapılacaklardan öte cildin daima temiz tutulması önem arz eder.

Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır

Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır

Evde cilt bakımında en önemli unsur cildin temiz ve de her zaman nemli tutulmasıdır. Bunun için de cildi kurutmayan, yumuşatıcı özellikte sabun kullanılması yeterlidir. Cilt, düzenli olarak temizlenmeli ve nemlendirildikten sonra evde hazırlanabilirliği kolay cilt maskesi uygulanması önerilir. Bu sayede ciltte oluşabilecek akne, sivilce vb. sorunların önüne geçilmiş olur. Cildin daha parlak, aydın ve pürüzsüz görünmesi buna bağlıdır. Cildi hem besleyen ve hem de yüzeyini pürüzsüzleştiren yoğun etkili maskeler sayesinde kırışıklıklar ve yaşlılık belirtileri de azaltılabilmektedir. Bilindiği gibi güneşin UV ışınları da cilt için ciddi tehdit oluşturur. Bundan da cildin korunması gerekir. Bulutlu veya bulutsuz havalarda dışarı çıkıldığında cildin yüksek etkili güneş koruyucu kremlerle korunması gerekmektedir. Siyah noktalar ve sivilcelerin oluşumunda da gerek güneş ışınları, gerek kirli havalar gerekse diğer çevresel etkenler olsun ciddi etken oluşturmaktadır. Bu önemli sorunların başlıca kaynakları arasında da bu nedenler sonrası gözeneklerin tıkanması, cildin yağlanması ve renk değiştirmesiyle başlayan cilt kusurları gelir. Tüm bu sorunlara karşı yapılması gereken tek şey cildin iyi düzeyde bakım ve temizliğinin yapılması, aynı oranda temiz kalmasının da sağlanmasıdır.

Göz çevresinde de benzer sorunlar görülebilmektedir. Bu sorunlara karşı bir takım kozmetikler olduğu gibi, evde doğal yöntemlerle de bu sorunların ortadan kaldırılması mümkündür. Havuç, lahana, muz ve patates maskeleri bu duruma kâfidir. Siyah noktaların temizlenmesi için evvela gözeneklerin açılması gerekir. Bunun içinde buhar uygulaması yeterlidir. Bir tencereye üç parmak su konulup iyice kaynatılır. Ardından ocaktan alınıp yüz, 10–15 dakika kadar 30 veya 35 santim mesafede tencereye yakın beklenir. Buharın gözeneklere teması sağlanmalıdır. Gözenekler açılıp cilt yumuşadıktan sonra hafifçe siyah noktalar sıkılarak temizlenebilir. Bu süreçte cildin tahriş edilmemesi gerekir. İşlem sonrası temizlenen gözeneklerin hızla kapatılması için şok etkisi yaratacak düzeyde soğuk suyla yüz yıkanmalıdır. Ardından ise nemlendirici kullanılması önerilir.

Güneşten veya farklı nedenlerden ötürü ciltte oluşan akne veya ten rengi değişim sorunlarına karşı da peeling uygulaması kullanmak sorun için yeterlidir. Evde hazırlanabilecek ağartıcılarla bu sorun çözülebilmektedir. Limon bunun için idealdir. Çilek ve salatalığın da etkileyici beyazlık ve leke giderici etkisi unutulmamalıdır.

Tüm bunların yanı sıra gerek güzellik salonlarına başvurulsun, gerekse evde bakım yapılsın şayet beslenmeye önem verilmez, iyi beslenilmezse ciltte ciddi sorunlar görülebilir ve tüm bakım çabaları boşa çıkar. Bu yüzden yeme ve içmeye dikkat edilmelidir. Düzenli olarak taze meyve ve sebze tüketmekte fayda var. Bolca su içmek, doğal parlaklığa vesile olur. Vitaminleri eksiksiz almak önemlidir. Neticede ise pürüzsüz, dinamik, sağlıklı ve ışıltılı cilt görünümü elde edilebilir. Yaşlanmayı hızlandıran etken ve gıdalardan, çay, kahve, alkol, sigara, uyuşturucu gibi alışkanlık ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durulmalı, güneşe fazla çıkılıp uzun süre altında kalınmamalıdır. Ayrıca düzenli uyu alınıp bolca egzersiz yapılmalıdır.

Evde Pratik Bakım

Güzellik salonlarına bolca vakit harcamaksızın sadece haftada bir defa yapılacak uygulamalarla cilt bakımı yapmak mümkündür. Bunun başlıca birkaç adımı vardır;

Cildin Temizlenmesi

 • Evvela cilt yapısına göre temizleyici seçilir.
 • Yüz ve boyun kısımları ılık suyla nemlendirilip ıslatılır.
 • Temizleyici alın, çene, yanak ve boyun bölgelerine noktasal olarak azami miktarda sürülür. Bir dakika kadar oval hareketlerle cilde masaj yapılır.
 • Fazla sert olmayan pamuksu bir havluyla yüz ve boyun kurulanır.
 • Şayet gözeneklerde makyaj kalıntıları varsa bunun da uygun temizleyici ürünlerle temizlenmesi gerekir.

Peeling Uygulaması

 • Yüze uygun yapıda peeling, oval masaj hareketleriyle uygulanır.
 • Yağlı kısımlara biraz daha fazla önem verilip miktar kullanılarak uygulanır.
 • Ilık suya batırılmış havlu yardımıyla yüz silinir.

Buhar Aşaması

 • Uygun boyutta bir kap ılık suyla doldurulur. Havlu bu suya batırılıp yüze bastırılır. Bu işlem 2 – 3 defa tekrarlanmalıdır. Fakat suyun sıcaklığı her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Kesinlikle aşırı sıcak su kullanılmamalıdır. Çünkü aşırı sıcak ve soğuk su her zaman cilde zarar verir. Ayrıca yüzün yanma riski de büyüktür.
 • Farklı bir yöntem olarak da demlik içerisine dört bardak saf su konulup kaynatılır. Sonra ocaktan alınıp on dakika kadar soğuması beklenir. 25 – 30 santim mesafeden yüz demliğe yakınlaştırılır. Fazla yakın tutulmamalıdır. Baş üzerine kalın bir havlu konulur ve çadır ortamı oluşturulur. Gözler kapatılıp yaklaşık 10 – 15 dakika boyunca bu vaziyette bekleme yapılır. Bu süreçte derin nefes alıp verilmesi gözeneklerin açılmasını hızlandıracaktır.

Maske Uygulaması

 • Cilde uygun özellikte satın alınmış veya evde yapılmış maske hazırlanır.
 • Maske yüze göz çevresi ve açık yaralar haricinde uygulanır.
 • Ortalama 10 – 20 dakika kadar beklenip ardından bolca durulama yapılmalıdır. Bu aşamaların tümünde maskenin kullanım kılavuzuna istinaden işlem yapılmalıdır.

Nemlendirme

 • Cildin özgün yapısına uygun nemlendirici seçilir.
 • Seçilen ürün yüz, boyun ve duruma göre üst göğüs bölgelerine uygun oranda masaj yapılarak uygulanır.

Genel cilt bakımı nasıl yapılır?

Temel İhtiyaç Listesi

 • Temizleme jeli
 • Göz temizleme jeli
 • Tonik
 • Gündüz nemlendiricisi
 • Göz kremi
 • Temiz Su
 • Temizleme süngeri
 • Spatula

Aşama 1:

Temizleme jelinin sürülmesi

Spatula yardımıyla yüz temizleme jeli ele alınıp eller hafifçe suya batırıldıktan ve ıslatıldıktan sonra avuç içerisinde ovuşturularak inceltilir. Yağlı ciltlere jel veya köpük, kuru ciltlere de nemlendirici temizleme sütü uygulanmalıdır.

Aşama 2:

Jelin cilde sürülmesi

Parmak uçlarıyla oval masaj hareketleri yapılarak temizleme jeli cilde sürülüp, iyice yedirilir.

Aşama 3:

Göz temizleme jelinin sürülmesi

Göz çevresine göz temizleme jeli hafif ve yumuşak masaj hareketleriyle sürülüp yedirilir. Bu süreçte kesinlikle gözler kapalı vaziyette olmalıdır.

Aşama 4:

Göz çevrelerinin arındırılması

Eller yıkanır. Süngerler de suyla ıslatılıp yumuşak masaj hareketleriyle temizleme jeli ciltten silinerek arındırılır. Göz çevresi de aynı arındırma amacıyla pamukla silinip temizlenir.

Aşama 5:

Tonik sürülmesi

Bir miktar cilt temizleme toniği el içerisinde ovuşturulur. Avuç içerisiyle de yüze baskı yapılarak sürülür. Tampon hareketiyle cilde yedirilir. Tonik uygulaması gözeneklerin sıkılaştırılmasını sağlayacağından ciltte bir müddet kalması sağlanmalıdır. Ayrıca kullanılacak olan toniğin alkol oranı; yağlı ciltler için %3,5 ila 7,5 olması gerekirken, kuru yapılı ciltler için de 0 ya da %3 oranında olması gerekmektedir.

Aşama 6:

Nemlendiricinin uygulanması

İçerisine bir miktar nemlendirici alınıp büyük parçalar halinde yüze oval masaj hareketleriyle sürülür ve yedirilir. Masaj hareketlerinin aşağıdan yukarıya doğru yapılması gerekir. Yağlı ciltler için nemlendirici kıvamı S/Y, kuru yapılı ciltler için de Y/S olması gerekir.

İPUCU

Aşama 7:

Göz kreminin Uygulanması

Göz kremi uygulaması göz kenarlarındaki kazayağı diye adlandırılan kırışıklıkların da giderilmesinde etkilidir. Bu kısımlara “V” oluşturulacak biçimde konulup, parmak uçlarıyla ilgili bölgelere ileri-geri kaydırma hareketleriyle oval masaj hareketi yapılarak uygulanır. Bu aşamanın nazikçe yapılması, cilde zarar verilmemesi gerekmektedir.

Cilt Temizleme Ürünlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Nemlendiricilerin içeriğinde A, E ve C vitamini olmalı, üzüm çekirdeği veya ayçiçeği özlüleri tercih edilmelidir.
 • Ciltte kalan sabun, yağ ve nemlendirici kalıntılarının ciltten arındırılması, etki ve zararlarının ortadan kaldırılması için cilt temizleme toniği kullanılmalı ve bu tonik ürünlerinin de oksijenli su, gül suyu, güvercin ağacı veya limon yardımıyla kullanılabilenlerinin olmasına dikkat edilmelidir. Satın alınmayacaksa doğal yöntemlerle de tonik yapılabilir. Bunun için, yarım bardan su, 2 çay kaşığı papatya çayı veya yeşil çay yeterlidir. Bunlar su da karıştırılıp cilde sürülebilir.

Cilt Bakımı Konusunda Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

 1. Kesinlikle çok sık cilt temizliği yapılmamalıdır ve cilt tipi iyi çözümlenmeli, bilinmelidir.
 2. Cilt tipine ve yapısına uygun ürünler seçilmelidir.
 3. Maske yapmadan evvel yüz anti-bakteriyel bir sabun yardımıyla yıkanıp temizlenmelidir.
 4. Şayet maske ilk defa yapılacaksa cildin küçük bir bölgesinde denenmeli, alerjik tepkime oluşturup oluşturmayacağına bakılmalıdır. Zira kabarma ve dökmelere neden olabilir.
 5. Çok sık makyaj yapılmamalı ve makyajlar ilgilisi olduğu ürünlerle çıkarılıp temizlenmelidir.

Not:  Ciddi düzeyde cilt temizliği ile giderilemeyen sivilce, akne, leke ve benzeri sorunlar için uzman yahut doktor gözetimine başvurularak cilt bakım yöntemleri belirlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir