Çiller Nasıl Geçer ?

Paylaş

Birçok kişi çillerden dolayı rahatsızlık duymaktadır. Ciltteki leke ve çillerin temel nedeni güneşin zararlı UV ışınlarıdır. Çillerin çoğalması ve tonunun koyulaşmasının nedeni ise vücut savunma sistemi olan melalin üretiminin artışıdır. Korunmanın ise en önemli etkeni güneşe karşı cildin korunmasıdır. Çiller çoğunlukla sarışın, kızıl ve açık tenli kişilerde güneşten kaynaklı girilebilmektedir. Esmer ve buğday tenli kişilerin ise belli nedenlerle, özellikle güneşten dolayı çil girilebilir. Erken çocukluk döneminde ilk defa görülen ve zaman içerisinde yaşın ilerlemesi ile azalan çiller, yine güneş kaynaklıdır.

Çiller Nasıl Geçer

Çiller Nasıl Geçer

Bu denli kişiye huzursuzluk veren çillerin giderilmesi için özel karışımı vardır. Bu karışımın her sabah ve akşam cilde sürülmesi gerekir. En yaygını maydanoz köklerinin kaynatılarak limon suyu ile karıştırılması ve yüzün silinmesi gerekir.

Karışımın İşlev Kazanması

2 yemek kaşığı havuç suyunun içerisine ortalama 20 damla limon suyu ilave edilir. Çillerden kurtulmak için her gün iki-üç defa sabah ve akşam yüze, çillerin bulunduğu kısımlara sürülür. Geliştirilmiş karışımın yüzde yaklaşık 20 dakika kadar bekletilmesi gerekiyor. Ardından çıkarılmalıdır.

Bir diğer yöntem ise, domates karışımıdır. Cilt temizlenip azami oranda besleyici krem cilde sürülür. Ardından ise domatesler dilimlenir ve yüze yerleştirilir. Yaklaşık 30 dakika ciltte bekletilmeli ve de oluşturulan maske soğuk sütte ıslatılmış bir pamuk yardımıyla çıkarılmalıdır.

Doğal Çil Giderme

Doğal Çil Giderme

Doğal Çil Giderme: 1 kaşık maydanozla bir kaşık balın karıştırılarak cilde sürülmesi ve 45 dakika ciltte bekletilmesi, ardından da cildin temizlenmesiyle son bulan yöntemdir. Maydanoz suyunun sütle karıştırılması ve ciltte maske etkisi elde edilmesi de verimlidir. Ciltte sadece 15 dakika bekletilmesi ve sonrasında bolca yıkanıp durulanması yeterlidir.

Maydanoz suyu ve yoğurt karışı

Maydanoz suyu ve yoğurt karışı

Maydanoz suyu ve yoğurt karışı: 1 limon suyu, 1 yumurta sarısı, 10 gram civarında toz şeker ve 100 ml kadar da su ile iyice karıştırılır, sonra da yüzde çillerin bulunduğu kısımlara uygulanır ve 20 dakika gibi uygun bir süre bekletilir. Sonraki gün işlem yenilenerek tekrarlanmalıdır.

Maya ve Limon Suyu Karışımı

25 gram maya, 1 tatlı kaşığı limon suyu ile karıştırılır. 1 yemek kaşığı süt ilâve edilir. İyice karıştırılır ve maske olarak uygulanır. Ardından ortalama 20 dakika bekletilip bol suyla durulanarak yıkama yapılır.

Maya ve Limon Suyu Karışımı

Maya ve Limon Suyu Karışımı

Soğan Suyu: Yüze her gün 2 defa soğan suyu ile ıslatılmış pamuk yardımıyla uygulama yapılır. Sonra yıkama yapılır. Ayrıca diğer yöntemler de denenebilir.

  1. Taze patatesi rendelenip, birkaç damla bitkisel yağ, 1 yemek kaşığı taze süt ve badem parçacıkları ile iyice karıştırılır. Ardından maske olarak yüze sürülür. Yaklaşık 20 dakika bekletilip sonrasında yıkama ve durulama yapılır. Akabinde de cilt tipine uygun cilt kremi uygulanması uygundur.
  2. Taze ayvayı rendelenip, suyu sıkılır. Suyu pamukla yüze sürülür ve ardında da yüz yıkanır.
  3. Kabuklarından ayrıştırılmış 2 avuç badem dövülüp. Un haline getirilir. Bir çorba kaşığı bal ve yumurta akı eklenir. Krem yapı elde edilene kadar gül suyu ilave edilir. Maske halinde 20 dakika cilde sürülüp bekletilir, ardından ise bolca yıkama yapılır.
  4. Karpuz iyice rendelenip maske olarak yüze sürülür ve 10-15 dakika ekleme sonrasında yıkama yapılır.
  5. Yüzün her gün düzenli olarak limon suyuyla silinip yıkanması çillerin oluşmasını önleyebilir. Ancak cildin kuru olması durumunda ise limon suyunun yarı yarıya sulandırılması gerekmektedir.
  6. Çil oluşumunun önüne geçmenin bir başka yolu da her gün düzenli olarak yüzün ekşi sütle yıkanmasıdır. Akabinde mutlaka cilt kremi kullanılmalıdır.
  7. Ayva çekirdekleri 1 bardak suyun içinde bekletilip, 1 hafta sonra jele dönüşen sunun geceleri tonik olarak kullanılması çillerden kurtulmak için yeterlidir.
  8. Ayrıca çilsiz, duru bir cilt görünümü için C vitamini içeren besinlerin bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Güneşe karşı da cildin her daim korunması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir