Bronzer

Paylaş

Bronzer, adından da anlaşılacağı üzere, daha bronz bir ten elde etmek için kullanılan bir kozmetik üründür. Özellikle makyaj bloggerları sayesinde, son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır.  Bronzer her mevsimde kullanılabilir. Çünkü cilde yalnızca bronz bir görünüm vermez, cilde sıcak bir ton verir, yüzü boyutlandırır ve gölgelendirir. Bronzerlar yüze doğru fırçalarla uygulanmalıdır. Bu fırçalar doğal veya sentetik kıllardan yapılmış, yuvarlak uçlu dolgun fırçalardır. Özellikle büyük ve dolgun fırçalar kullanılmalıdır. Çünkü bronzer uygulamasında küçük fırça kullanılırsa, eşit dağılamaz ve yapay bir görüntü elde edilir.

Bronzer Nasıl Uygulanır?

Bronzer genelde yüzün üst kısımlarına uygulanır. Özellikle ışığın yüze düştüğü noktalara uygulanırsa, çok doğal bir görüntü elde edilmiş olur. Bronzer, alın bölgesine, çene çizgisine ve elmacık kemiklerinin üzerine uygulanabilir. Ayrıca burun, daha ince gösterilmek isteniyorsa, burun kenarlarına da bronzer uygulaması yapılabilir.

Bronzer, fondöten, kapatıcı ve pudradan sonra uygulanmalıdır. Yüze çok iyi dağıtılmalıdır ve boyun bölgesine de muhakkak uygulanmalıdır. Yoksa yüz daha koyu ve boyun daha açık bir ten görüntüsü verir. Bu da hoş bir görüntü olmaz.

Bronzer kullanmak yerine, sadece kontür uygulanmak isteniyorsa, bronzlaştırıcı pudralar ile, küçük fırçalarla yüze kontür uygulaması yapılabilir.

Bronzer seçerken dikkat edilmesi gereken nokta ten rengine uygunluğudur. Bronzer kullanacak kişi her zaman, kendi ten renginden iki kat koyu renk bronzer seçmesi gerekir.

  • Açık ten için bronzer: Açık tenliler şeftali tonlarında bronzer kullanabilirler. Fakat turuncu bir görüntü oluşmasının önüne geçmek için bu şeftali tonu, kahverengi alt tonlarından seçilmelidir. Sarışın kadınlar bal rengi ve pembe tonları kullanabilir. Yüzlerine bu tonlar uyum gösterecektir.
  • Buğday ten için bronzer: Fazla koyu ve ışıltılı renklerden uzak durulmalıdır. Hafif toprak renkleri tercih edilmelidir. Bakır rengi bronzer, buğday tenlilerde kirli görüntünün önüne geçer. Buğday ten için tercih edilmesi gereken tonlardan biridir.
  • Koyu ten için bronzer: Esmer tenli olan kişiler çikolata tonlarını uygulayabilir. Zaten esmer ve koyu tenli oldukları için çok fazla koyu renk kullanmalarına ihtiyaç yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir